S Sharkie Medlem sedan okt. 2003 1 000 inlägg Frågan 23 okt. 2004 08:35 #1 Hejsan!
Är sugen på att kopiera över några kassettband jag har och göra MP3:or av dom och tänkte kolla om någon vet hur man enkelt gör?
Är osäker på om detta är rätt tråd, men någon stor och stark moderator får väl skicka den till rätt ställe (dock ej papperskorgen plz).
Hoppas nån vet nått!
UlfT Medlem sedan maj 2001 8 027 inlägg Om du har någon typ av ljudingång på ljudkortet, helst linjeingång, så kan du föra över ljudet den vägen. Då borde du få wav-filer, som du sedan kan komprimera till mp3 med lame.
Flyttas från Musik, TV & Film.
________________________
http://www.thinkgeek.com/computing/drives/6908/
Otroligt overkill men ändå. ;)
S Sharkie Medlem sedan okt. 2003 1 000 inlägg Hahahah, ja det där kassettdecket var ju väldigt overkill! Men najs ändå ;)
Jajja, men vad ska man ha för sladd och hur ska man koppla från stereo/bergsprängare till linjeingången? (om jag nu har en sån, inte orkat kolla)
M muskot Medlem sedan jan. 2002 7 905 inlägg Oftast är det en 2xRCA till 3,5 mm stereoplugg som gäller.