Läste en artikel om StorCard och det verkar ju onekligen rätt smidigt att kunna lagra 5 Gb i någonting som är lika stort som ett kreditkort. Att de sedan lyckats klämma in rörliga delar i den och lyckats bibehålla att kortet är böjbart låter ju lite otroligt. Jag undrar vad som kommer härnäst? :)
Det kanske vore något för framtidens mp3/musikspelare. Tänk en iRiver/Jens of Sweden-mp3spelare med med 5gb istället för nuvarande 256mb.
En annan möjlighet är ju handdatorerna som lätt skulle kunna utrustas med den här lösningen. Tänk att släpa med sig hela mailboxen på några hundra meg utan att behöva rensa ens.
Helt klart något att fundera på. Frågan är bara vad priset blir.
Priset skulle enligt artikeln ligga på $100 för en läsare och $15 för ett kort. Klart överkomligt alltså. Skulle lanseras nu till sommaren, får se om det blir verklighet också. Men det verkar ju helt klart vara ett vettigt alternativ till mp3-spelare, PDA:er osv.
260 ms totalt · 4 externa anrop · v20260731065814-full.6fe65c25