webForumDet fria alternativet

Sony MD Net

Webbutveckling

3 svar · 476 visningar · startad av erka

Medlem sedan dec. 19996 522 inlägg
Frågan#1

Någon som kan förklara för mig hur md net fungerar, har kikat på denna

http://www.netonnet.se/item.asp?iid=41324

Men hur fungerar överföriingen, vilket format lagras på md skivorna, vad är bra vad är dåligt etc. Verkar vara någon grymt iaf :e

Medlem sedan maj 20018 027 inlägg
#2

Det står mer om den här: http://www.minidisc.org/brian_youn/mzn1/

Så som jag fattade det, överför man musiken från datorn via USB med hjälp av ett specialprogram. Det är därför man inte är bunden till långsam realtidsöverföring. ATRAC lär visst vara ett bättre format än mp3 (åtminstone i nuvarande versioner), så man ska inte döma ut låga bitrates alltför fort.

Medlem sedan okt. 200058 inlägg
#3

Är det någon som har testat denna funktion? Finns något liknande på http://cgi.algonet.se/htbin/cgiwrap/tekmag/sql/db.pl?template_file=db_product.html&ProductID=090128 . Är det värt att köpa det om man har en lite äldre MD?

(Vill ju vara säker på att det funkar innan man köper det)

Medlem sedan dec. 19996 522 inlägg
#4

UlfT
En av fördelarna är att man inte låser sig till enbart mp3 formatet om man skaffar en Net Md istället för en mp3 spelare, om man är ute efter att föra över musik snabbt från datorn. Man kommer ju att kunna komvertera framtida musik/dator/format för ATRAC.

254 ms totalt · 4 externa anrop · v20260731065814-full.86ec41c2
119 ms — deklarationer (db)
0 ms — hämta statistik (cache)
132 ms — hämta tråd, inlägg och bilagor (db)
120 ms — ändringar (db)