webForumDet fria alternativet

Hårdvaruuppgraderingsproblem

Datorhårdvara

7 svar · 315 visningar · startad av Ekström

Medlem sedan feb. 20022 594 inlägg
Frågan#1

Hejhej.

Satte igår in några nya delar i min dator. Nytt grafikkort, moderkort, processor och minne blev det. Försökte boota upp på min Vista-hårddisk som vanligt, men istället för att gå från laddningsskärmen till skrivbordet startade den om. Jag formaterade om och bytte till Vista för bara någon dag sen, så jag tänkte att det var lika bra att formatera om igen då jag inte hade lagt in något av värde ännu.

Så jag försökte boota upp på min Vista-skiva (som ju fungerat förut). Möttes av två olika felmeddelanden: 1. "Memory overflow" och 2. "CDROM: Couldn't find BOOTMGR". Provade då med en extern DVD-läsare. Den tog skivan och bootade upp på den, men det gick otroligt sakta (med största sannolikhet endast DVD-läsarens fel. Den är av det äldre slaget.) och dog sedan, utan att jag kunde installera mitt Vista (eller XP heller för den delen).

Vad jag inte förstår är varför det inte fungerar att starta upp på skivan i den inbyggda DVD-läsaren (den har funkat för mig förut) och den hittas under uppstart. En konstig grej är dock att när man i BIOS väljer boot-ordning så tolkas inte min interna DVD-läsare som en CDROM (vilket jag antar att problem #2 orsakas av), utan som en helt egen enhet. Jag kan alltså välja mellan "HDD, CDROM, Floppy, Network och HD-LS DVD". Själv tycker jag att DVD-läsaren borde hamna under CDROM, men tyvärr.

Har ni någon lösning för mig? Oerhört tacksam för all hjälp.

Hårdvaran (om det nu spelar någon roll):
ECS P965T-A, P965, Socket-775, SATAII, GbLAN, DDR2, ATX, 2xPCI-Ex16
Corsair Value S. PC5300 DDR2 1024MB Kit w/two matched Value Select 512MB
Intel Core 2 Duo E6300 1.86GHz Socket LGA775, 2MB, BOXED m/fläkt
Sapphire Radeon X1900GT 256MB GDDR3, PCI-Express, 2xDVI/VIVO/HDCP,Lite-Retail
Hårddisken är av märket Western Digital och den interna DVD-läsaern av märket LG.

Red. På moderkortet finns bara en plats för IDE-kabeln som passar till hårddiskar och CDROM. Skulle en möjlighet kunna vara att eftersom jag blir tvungen att dela kabel mellan min hårddisk och DVD-läsare att den på något vis tolkar den som något annat än en vanlig CDROM? Kan det vara felbyglat?

Medlem sedan juli 200012 978 inlägg
#2

I bootningssammanhang är en DVD lika med CDrom.
Boota på ett tidigare operativ och kör Fdisk, Ta bort det hela och återskapa!

Medlem sedan feb. 20022 594 inlägg
#3

Eftersom jag inte har en fungerande DVD-/CD-läsare som klarar av att låta skivor boota upp, så ser jag ingen räddning i att ta bort allt.

Den ena DVD-läsaren fungerar tydligen som en vanlig CDROM, men den som fungerar lägger sig ju som något annat.

Medlem sedan juli 200012 978 inlägg
#4

Ladda hem en startdiskett, koppla upp en liten Floppyenhet. Har du ingen gå till soprummet och demontera en.

Medlem sedan feb. 20022 594 inlägg
#5

Jo, jag förstår vad du försöker säga, men när jag väl har en tom hårddisk; hur ska jag installera mitt Windows? Det är det som är problemet.

Medlem sedan juli 200012 978 inlägg
#6

Du har ju haft en fungerande CDRom Borde fungera igen. En Win98 startdiskett laddar ju upp CDromen.

Medlem sedan feb. 20022 594 inlägg
#7

Hm. Ska provas.

Medlem sedan feb. 20022 594 inlägg
#8

Kommer inte åt den där heller. Verkar inte som den tolkas som en CDROM/DVDROM överhuvudtaget. No device drivers found, eller liknande, häver den ur sig då jag kör Win98-startdiskett.

Vill få detta att fungera nu. :x

Fler tips?

266 ms totalt · 4 externa anrop · v20260731065814-full.6fe65c25
127 ms — deklarationer (db)
0 ms — hämta statistik (cache)
136 ms — hämta tråd, inlägg och bilagor (db)
127 ms — ändringar (db)