Nyheterna på Tv4 är väl btw. i letterbox format iaf. i boxers nät.....?
har du ställt in din digitalbox på att du har en 16:9 tv?
hur går det när du spelar upp en DVD?
2 svar · 491 visningar · startad av Jon
Jag har ett märkligt problem med min nya 32" Samsung LCD TV.
När sändningen är i 4:3 blir bilden centrerad och fyller upp rutan uppåt men blir begränsad i sidled precis som man förväntar sig. Väljer man läget "auto wide" så dras den ut över hela och blir lite deformerad, också som förväntat.
Men tittar jag på en sändning i 16:9, t.ex nyheterna på TV4 eller egentligen samtliga program som inte är 4:3 så blir bilden liten och centrerad i mitten och dessutom ihoptryckt i över och underkant. Om jag väljer 16:9 så blir bilden utdragen i sidled och deformerad och behåller dessutom sina kanter uppe och nere.
Detta blir både om jag tittar på en analog sändning eller om jag kör via min digitalbox och rgb-scart.
Någon som vet vad det kan bero på och vad man kan göra?
Nyheterna på Tv4 är väl btw. i letterbox format iaf. i boxers nät.....?
har du ställt in din digitalbox på att du har en 16:9 tv?
hur går det när du spelar upp en DVD?
haha! det hade jag inte. Var helt övertygad om det.
Jo nyheterna var kanske i letterbox men nu funkar det i alla fall.
Det var svårt att se på en DVD alla jag har verkar vara bredare än 16:9, typ aneamorphic eller vad det kan heta så det blir alltid oförvräng widescreen fast med små kanter på.
tack :)