Vad kan orsaka felmeddelandet i titeln och vad ska jag tänka på när en kund ringer in med detta problem?
Det är så här att jag har haft många kunder som ringer in till min arbetsplats ang. detta och jag brukar ringa till second line och har inte haft möjlighet att anteckna.
Precis som ovan säger kommer det när Windows via nätverkskortet inte kan verifiera att det finns en anslutning. Jag får det till exempel varje gång min wireless router behöver startas om, min router till Internet, eller om wireless zero configuration-tjänsten är stoppad. Tillika blir det så om maskinen inte kan få en IP-adress, fast övriga saker fungerar.
mayday: nej, jag visste inte förrän jag fick min första kund som hade detta problem. ursäkta mig att jag inte sett eller hört ngt liknande förut, och som sagt det hände mig för några dagar sedan för första gången :r
legis: det brukar funka om jag ber kunden starta om sin utrustning. (y)
263 ms totalt · 4 externa anrop · v20260731065814-full.6fe65c25