Är det någon som vet hur jag fixar följande:
Jag ska kopier en fil på min stationära dator och klistra in den i min bärbara, men när jag ska klistra in filen så kommer följande text upp: (Det går inte att kopiera. Åtkomst nekad. Källfilen används eventuellt redan). Så blir det vilken fil jag än försöker med, fast jag inte använder den. Men gör jag samma sak fast ifrån den bärbara så fungerar det klockrent.
Vilka operativsystem kör du? Vad händer om du försöker kopiera filen när du sitter vid den bärbara datorn istället? D.v.s. försök kopiera samma fil fast från andra maskinen, så istället för att kopiera filen till en annan dator, kopierar du den till den du sitter vid.
Vanlig orsak är rättigheter. Detta får man framförallt om man försöker kopiera en fil som ligger på skrivbordet, eftersom dessa filer ligger i användarens profil och därför inte har rättigheter satta så alla kommer åt dem.