webForumDet fria alternativet

Red Alert 2, vad tycker ni?

Datorspel

9 svar · 435 visningar · startad av Bengan

Medlem sedan juni 2000690 inlägg
Frågan#1

Så, vad tycker ni om Red Alert 2 så här långt?

Har spelat alla de Allierade uppdragen plus några Scirmish och jag är helnöjd!

Tycker RA2 är bästa RTS spelet hittills, i motsats till TS som ju var en stor besvikelse. I RA2 går det minsann undan och man slipper ha femtielva harvesters för att klara sig.

Extra kul är möjligheten till att ockupera vanliga byggnader, det vinner man rätt mycket på. De allierades GIs är nu väldigt användbara i "sandbunkerläget", blir de dessutom veteraner så klarar de en hel del!

Verkar rätt välbalanserat med fast det ser man väl inte förräns man kört multiplayer ett tag. Dock tycker jag att supervapnen som Atombomben och Väderstationen är lite väl kraftfulla.

Fast terrordronen är jäkligt jobbig :)

/red
En sak är jag besviken på... Ingen karteditor...
/red

------------------
MvH
/Bengan
www.bengan.com
"Your mouse has moved. Windows will now restart to accept the changes."

[Redigerat av Bengan den 28 okt 2000]

Medlem sedan juni 2000690 inlägg
#2

Kom på en annan sak som saknas... Det finns ju ingen möjlighet till direkt modem-modem spel längre och inte heller Nollmodemskabel!

Fasen, vi som tänkte ringa upp via Globalnet :(

------------------
MvH
/Bengan
www.bengan.com
"Your mouse has moved. Windows will now restart to accept the changes."

Medlem sedan feb. 200060 inlägg
#3

Ra2 var väldigt välkommet efter det lite tråkiga TS. Satt hela gårdagen och spelade.

Hur många uppdrag är det man ska klara av för att blir färdig med Allied skivan? Jag har precis fimpat 3 kärnvapen och ska bege mig till Berlin. Har jag långt kvar?

[Redigerat av Stefan den 30 okt 2000]

Medlem sedan juni 2000690 inlägg
#4

Sista uppdraget utspelar sig i Ryssland - Kreml. Så du har nog inte så långt kvar.

Närminnet...

Tyckte det verkade vara färre uppdrag i RA2 än i de övriga C&C men det var kanske bara för att tiden gick så fort ;)

------------------
MvH
/Bengan
www.bengan.com
"Your mouse has moved. Windows will now restart to accept the changes."

Medlem sedan juni 2000144 inlägg
#5

Hmm, no offence men asså...va ere som är så nytt med RA2 jämfört med Tiberian Sun, RA osv...?

Tycker inte att det är något som är direkt nytt alls.

Har helt tappat förtroendet för Westwood, hade hoppats att RA2 skulle bjuda på en hel del nyheter men icke. Bara lite upphottad grafik. Går kanske inte att utveckla denna typ av RTS spel så värst mycket mer, va vet ja...

Medlem sedan juni 2000690 inlägg
#6

Hmm, hur menar du med att tillföra nytt?

Det handlar väl mera om att finslipa en redan bra grej så att säga. Antar att det framöver blir mer och mer rena 3D spel även inom strategi och det tycker iallafall jag är synd.

Red Alert 2 verkar för mig betydligt bättre balanserad än vad de äldre C&C spelen var. Dessutom är det balanserat "högt" så även om man leder ena minuten så kan man förlora nästa. Alltså mera action plus att man måste tänka mer strategiskt än tidigare.

Även AIn tycker jag är betydligt bättre än tidigare och framförallt aggresivare.

Men, men smaken är olika. Jag var mest ute efter en bättre version av första Red Alert eftersom det hittills varit mitt favoritspel.
Tycker Westwood lyckats riktigt bra den här gången om man undantar det som saknas (karteditor och modem-modem spel).

------------------
MvH
/Bengan
www.bengan.com
"Your mouse has moved. Windows will now restart to accept the changes."

Medlem sedan juni 2000144 inlägg
#7

Jo om man nu bara är ute efter en förbättrad version av RA (vilket man iofs kanske ska förvänta sig) så är RA2 helt ok.

Själv tycker jag allt känns så enormt gammalt. Samma typ av units, ljudeffekter osv osv...

Nja, tror nog jag håller mej till Homeworld eller HW:Cataclysm.
Men som Bengan säger, smaken är olika.

Medlem sedan jan. 2000415 inlägg
#8

RA2 är inte en förbättrad version av RA. Fast det har tagit det bästa från klassikern och förpackat den i en helt ny förpackning tillsammans med massa annat!

Största skillnaderna är:

Spelet är mycket snabbare och mer action fyllt. Man bygger snabbare, förflyttar sig snabbare, dör snabbare :) Det är häftigare explosioner, häftigare effekter och häftigare enheter. Musiken är kanon och bra grymma ljud effekter.

Alla enheter skiljer sig mycket från varandra och alla har fördelar och nackdelar men ingen ensam enhet kan vinna kriget.

Man kan/ måste använda många olika strategier!

Det finns många olika multiplayer alternativ, dels spelsätt och det faktum är att man kan välja mellan olika länder

Man får kriga i städer! Inta byggnader eller varför inte ta över en buss med din Yuri, sätta en bomb på den och köra in den i motståndares bas?

Kamanjerna är bra med bra uppdrag och roliga och snygga mellansekvenser.

Bättre funktioner som t e x att du ser hur långt ett försvarsverk kan skjuta, förbättrat waypoint system och en "Command bar".

Tycker att detta spel skiljer sig rätt mkt från föregående C&C titlar, enda som jag inte tycker om är att det inte finns någon karteditor (kan de inte lära sig någon gång? Grrrr!) och att man inte kan ändra så mkt när man kör Skirmish spel.

------------------
Fredda | Ironoak

Medlem sedan okt. 200012 inlägg
#9

åja =)
verkligen gott spel. trodde inte att ww skulle klara av det denna gången med tanke på ts, men... whee =)

tänk bara om det skulle vara en cc:dawn uppföljare istället. skulle det inte wuppa hårdare då? jag menar, dawn är ändå bättre än detta. inget spel jag testat har wuppat dawn än, det är bra betyg kan jag lova =)

------------------
// Johan J.

Medlem sedan feb. 20001 270 inlägg
#10

Kreml.. Coolt! :)
Jag har besökt Kreml så många gånger så den banan lär inte bli några bekymmer! :e

------------------
woodi
Svenska FF1
www.johan-skog.nu

255 ms totalt · 4 externa anrop · v20260731065814-full.6fe65c25
122 ms — deklarationer (db)
0 ms — hämta statistik (cache)
128 ms — hämta tråd, inlägg och bilagor (db)
124 ms — ändringar (db)