Jag har sedan några månader tillbaka spelat ett webbläsarspel som heter http://www.erepublik.com. eRepublik.com är en världssimulator där man som medborgare har möjligheten att utbilda sig som legosoldat och delta i krig och konflikter runtom hela eJorden, ge sig in i politiken och bli kongressledamot som gör det bästa för sitt land och kanske till och med bli president en dag. Man kan också satsa på näringslivet och bli företagare inom en mängd olika branscher - kanske är det du som blir eSveriges nästa stormogul?
eSverige har ett separat forum, http://www.erepublik.se, där alla diskussioner om eRepublik äger rum. Även kongressen och presidenten använder forumet som debattutrymme. Om man registrerar sig på eRepublik.se har man rätt till 30 eSEK bidrag från eSverige.
Ja, möjligheterna i eRepublik.com är många och alla är minst lika fantastiska. eSverige är sedan tidigare en av världens mäktigaste nationer som ockuperat både Danmark, Tyskland, Polen och delar utav Frankrike. Nu har dock Polen och Danmark återfått sin frihet. Tyskland och Frankrike har befriats med våldsaktioner. eSverige står nu inför ett krig emot Tyskland, som allierat sig med PEACE, en militärallians som är emot ATLANTIS, den allians Sverige är medlem i.
Vill du ta del av den nya världen? Vill du hjälpa eSverige bli en supermakt? Registrera dig på Erepublik.com idag! Man kan registrera sig utan inbjudan nuförtiden, men blir man inbjuden får man även 5 bonusguld när man når level 6. Allt i Erepublik.com är helt gratis och man behöver inte betala en krona för att lyckas i spelet. Givetvis kan man, liksom alltid, betala för extrafunktioner som underlättar ditt spelande, men som inte gör dig överlägsen andra. Kort sagt har alla samma möjligheter i eRepublik.com!
Kontakta mig och lämna er epost om ni vill få en inbjudan och få de där extra 5 gulden senare i spelet!
Har spelat eRepublik i 2 månader nu och kan verkligen rekommendera det. Där finns ett mycket aktivt svenskt community med bland annat forum och irc-chat. Där finns många att fråga och diskutera med, för spelet är förvånansvärt djupt med diplomati och politik mellan och inom länder.
Just nu pågår ett världskrig där Ungern, Ryssland, Frankrike och Indonesien attackerar USA och Canada. Det finns nästan 100 länder på kartan och de flesta har dragits in på den ena eller andra sidan, via allianser och ekonomiska pakter. Sverige tillsammans med Norge, Finland, Polen, Kroatien och Spanien står på USAs sida. Det är anfall och strider varje dag, där ofta över 20-30 tusen spelare slåss samtidigt. Ofta mycket spännande och dramatiskt.
Man jobbar i företag, eller startar egna företag. Man röstar i val till riksdag och president. Man reser runt och strider där det behövs. Det finns en svensk arme med elittrupper. Det finns politiska partier och tidningar.
Om du gillar strategi, taktik, geopolitik och att bygga upp en karaktär så borde du pröva eRepublik. Det kostar inget att spela. Det är web-baserat så du behöver inte ladda ned någonting. Allt du behöver göra är att registrera dig och köra igång. I början tar det bara några minuter per dag, men redan efter några dagar har du fått så mycket exp att du öppnar upp nya funktioner, som tex att strida och rösta.
Om du har frågor, skicka mail till mig efter att du loggat in. Jag hjälper gärna med svar och råd. Mitt namn är Viggen. Här är länken till spelet www.erepublik.com
Eller tja, det är tråkigt i början så det är lätt att man slutar. Men ge det en minut per dag i åtminstone två veckor. Sedan när man har gått med i pansartrupperna och blivit lite aktiv i svenska krigsmakten samt börjar förstå världspolitiken lite så är det riktigt skoj.
Sverige behöver fler spelare, det tar bara en minut per dag så hjälp till!
Usch, mår nästan illa när jag ser ett till sådant här spel.
Snöade in på Travian för ett par år sedan och har precis lagt ner och blivit "drogfri"...
Tar en fruktansvärt massa dyrbar tid, så håll Er borta! :l
Men det är tämligen meningslöst att ta bort länkar i signaturen och låta samma länkar i texten vara kvar. Då har ju spammaren likafullt nått ett av sina mål: att skapa inkommande länkar för bättre SERP.
Men det är tämligen meningslöst att ta bort länkar i signaturen och låta samma länkar i texten vara kvar. Då har ju spammaren likafullt nått ett av sina mål: att skapa inkommande länkar för bättre SERP.
Ref-länkar eller referral-länkar är länkar med ett medföljande ID så att den som postar länken på ett eller annat sätt får credits när någon klickar på den. Det kan vara i form av pengar eller t.ex. nån typ av fördel i det aktuella spelet.
Så det som Mr.N gjorde var att ta bort ID:t ur länkarna. :)
Ref-länkar eller referral-länkar är länkar med ett medföljande ID så att den som postar länken på ett eller annat sätt får credits när någon klickar på den. Det kan vara i form av pengar eller t.ex. nån typ av fördel i det aktuella spelet.
Så det som Mr.N gjorde var att ta bort ID:t ur länkarna. :)
Aha! Varje dag lär man sig nåt nytt! Tack tack.
Men andra spammares inlägg raderar man ju rakt av..... :OO
255 ms totalt · 4 externa anrop · v20260731065814-full.a51de22e