webForumDet fria alternativet

Vad spelar folk här på forumet

Datorspel

46 svar · 2 517 visningar · startad av romulus

Medlem sedan jan. 2006194 inlägg
Frågan#1

Tycker det har blivit lite tunt med trådar på forumets spelhörna.
Har folk slutat spela spel eller?

Vad spelar ni för spel och vilka spelenheter använder ni?

Spelar själv på PC och PS3 just nu. På PC kör jag Timeshift och Pro street och på PS3 kör jag Burnout Paradise (demo) på nätet.

Spelar uteslutande Fps och bilspel.

Medlem sedan mars 20023 686 inlägg
#2

Nintendo 8-bits <-> Mario, Zelda och andra klassiker när jag får tid.

PC <->
Wolfenstein: Enemy Territory, (Enemy Territory is a free multiplayer FPS set during WWII.)
Command & Conquer - The First Decade
Call Of Duty (den från 2003)

Medlem sedan juni 20001 251 inlägg
#3

Warcraft III: The Frozen Throne de senaste 5? åren.

Hoppar nog på Starcraft II när det tåget kommer.

Medlem sedan jan. 2006194 inlägg
#4

medialabs skrev:

Nintendo 8-bits <-> Mario, Zelda och andra klassiker när jag får tid.

PC <->
Wolfenstein: Enemy Territory, (Enemy Territory is a free multiplayer FPS set during WWII.)
Command & Conquer - The First Decade
Call Of Duty (den från 2003)

:e 8-bits är förbannat kul. Har kvar alla mina gamla spel också.

Medlem sedan dec. 19995 718 inlägg
#5

CS OCH CZ.

Medlem sedan juni 200032 967 inlägg
#6

För tillfället spelar jag ganska lite, men när jag spelar är det oftast på NES (Super Mario Bros 1-3 är favoriterna), PS2 (Guitar Hero II och Virtua Fighter 4).

På PC spelar jag just nu inte alls - men snart köper jag en himla massa fina spel att spela på tåget, och då blir det andra bullar. =)

Medlem sedan mars 20024 456 inlägg
#7

På PC spelar jag just nu FSX och Sim CitySocieties

På Xbox360 blir det NHL 08 och FIFA 08

Medlem sedan feb. 20005 891 inlägg
#8

Jag spelar ingenting just nu, eller jo, nöter gamla Mercenaries i väntan på 2:an.. ;)

Men ahh, en hel del bra släpp under 2008:

GTA4, Spore, Mercenaries 2! etc ;)

Medlem sedan aug. 200218 625 inlägg
#9

Hade jag haft en vassare PC hade jag garanterat spelat mer, framförallt Call of Duty. Just nu blir det dock mest PS2:an som rullar och då är det Buzz-serien som gäller när det är folk på besök. Alltså, jämför man med förut har jag i princip lagt av helt med spel. Tråkigt, men det finns planer på en PS3 lagom till FIFA '09 och då ska det bli ändring på saker i det här hemmet, det vill jag lova. :p ;)

Medlem sedan maj 20053 909 inlägg
#10

Jag kör mest PC, just nu är det Crysis som gäller.

Medlem sedan juni 20006 022 inlägg
#11

På PC spelar jag World of Warcraft, sen har jag en Wii där är det just nu Super Mario Galaxy och Metroid Prime 3: Corruption som gäller, och på DS spelar jag Zelda Phantom Hourglass.

Medlem sedan juli 200412 913 inlägg
#12

PC: Half-Life 2 Episode 2 var det ett tag, numera småspel (Hoyles brädspel osv)
Mobil: Lost :) jag laddade ner det av misstag då mobilen inte var knapplåst så jag får väl ta och spela det, rätt ok faktiskt...

Medlem sedan apr. 20051 016 inlägg
#13

PC>> Neverwinter Nights 2 - Mask of the Betrayer samt The Witcher är de titlar som rullar mest just nu.
PS3>>Guitar Hero III
PS2>> Lirar sporadiskt gamla klassiker när tiden finns. Shadow of the Colossus, Resident Evil 4 är exempel på spel som jag ständigt återkommer till.

Tyvärr måste jag erkänna att tiden inte räcker till för att spela så mycket som jag skulle vilja. Det blir i princip enbart på helgerna och ibland någon enstaka kväll mitt i veckan.

Medlem sedan juli 20044 453 inlägg
#14

Jag övergav WoW helt och hållet i Augusti och har inte saknat det en minut. Sen början på Oktober är det enbart Team Fortress 2 som gäller.

Medlem sedan sep. 20005 700 inlägg
#15

Spelar mestadels PS3 och Wii. Just nu är det Super Mario Galaxy som gäller.

Medlem sedan maj 20033 218 inlägg
#16

Cod4 är det mest som gäller just nu.

Medlem sedan jan. 2006194 inlägg
#17

Poteta skrev:

Jag kör mest PC, just nu är det Crysis som gäller.

Crysis är ett kanonspel om man har en dator som klarar av det. Köpte en ny dator när Quake wars släpptes, den gamla orkade inte med det.

Crysis gick okey att spela men jag undrar om det inte finns någon bugg i själva spelet också. Har iaf spelat igenom spelet två gånger.
Första gången på lättaste och utan att använda dräkten, andra varvet på nivå delta (högsta) och använde dräkten flitigt när jag ställt in knapparna så det funkade för mig. Var inte speciellt svårt på högsta nivån när man lärt sig att använda dräkten rätt.

Medlem sedan jan. 2006194 inlägg
#18

Gein skrev:

Spelar mestadels PS3 och Wii. Just nu är det Super Mario Galaxy som gäller.

Har du testat och tanka ned speldemo Burnout Paradise till PS3. Kan verkligen rekommendera det om man gillar bilspel.

Medlem sedan sep. 20005 700 inlägg
#19

romulus skrev:

Har du testat och tanka ned speldemo Burnout Paradise till PS3. Kan verkligen rekommendera det om man gillar bilspel.

Nej, det har jag inte, jag får ta och testa det helt enkelt.
Just nu är jag lite sugen på att skaffa Uncharted: Drake's Fortune

Medlem sedan apr. 200312 679 inlägg
#20

Spelar lite flash-spel då och då, typ monkey balloons och sånt. Annars är det dåligt. ;)

274 ms totalt · 4 externa anrop · v20260731065814-full.a51de22e
125 ms — deklarationer (db)
0 ms — hämta statistik (cache)
143 ms — hämta tråd, inlägg och bilagor (db)
128 ms — ändringar (db)