... har jag inte kommit på ännu. Däremot så kan man ju försöka panorera när de springer omkring så att förhoppningsvis nåt blir skarpt... som ett glatt ansikte tillexempel.
Denna lilla parvel heter Emil och är en kompis lille son. Fadern är i Panama just nu och jobbar, så han längtar hem till sin lilla familj rätt ordentligt och bad mig ta några bilder på sonen och blivande frun så att han får se dem lite ändå. Jag tror han blev rätt nöjd.
OK, lite familjealbumsaktigt blev det, men det är ju inte min unge så jag kan ju skylla på det. :e
Hur man får ungar att stå still...
... har jag inte kommit på ännu. Däremot så kan man ju försöka panorera när de springer omkring så att förhoppningsvis nåt blir skarpt... som ett glatt ansikte tillexempel.
1. Lägg lite godis på det stället du vill fota.
2. Ropa på ungen och säg att det finns godis.
3. Ungen kommer inspringandes för kung och fosterland.
4. När ungen äter som bäst drar du fram plåtmanicken och plåtar (förutsatt att denne sitter i rätt position).
Jag har en känsla av att Emils mamma inte skulle tycka om mig så särskilt mycket om jag limmade fast hennes son i betongfundamentet. Fast kommunen kanske skulle bli glad över en livs levande staty i parken? :e
Helt underbar bild! Du har verkligen lyckats få skärpan att hamna precis rätt. Ungar skall inte sitta still...dom skall springa runt och leka det är då bilderna blir som bäst (de få tillfällen man får till skräpan vill säga).