Jag har fått ett mail från en kille på fotosidan.se som är intresserad av att köpa min analoga kamerautrustning (Olympus OM4 ). Jag har funderat på det tidigare eftersom jag inte andvänder den. Samtidigt kommer jag inte att ha råd att köpa en liknande utrustning i framtiden så ngt ambivalent är jag.. :)
Om det nu blir så att jag skall sälja den, hur mycket är rimligt att ta? Att det är värdeminskning är klart men hur mycket.. Kamerahuset kostar idag ca 13000:- enligt en sajt jag hittat, sen tillkommer en del objektiv, 28mm, 50, 135mm 80-200mm. Jag skall ställa samman en lista, sen får han ge ett bud. Vad skall man känna sig nöjd med? Skall man sälja överhuvudtaget..
I dag är ungefär 2 av 10 kameror analoga. Enligt en undersökning i England. Och givetvis så kan man ganska säkert säga att det blir ännu färre i framtiden. Jag hade sålt nu under tiden folk fortfarande visar intresse.
För pengarna du får för den analoga kanske du vill investera i en ny, digital?
Då jag inte är särskilt kunnig inom området så tycker jag du ska invänta på de som vet vad de pratar om. :OO Men det är min åsikt.
Jag håller med silfver, det är bara att sälja medans nån fortfarande är intresserad. Sedan om det har nåt annat värde än rent ekonomiskt är ju en annan sak. Men iaf, sälj på. Jag har missat många dealar för jag tyckt att det "varit bra" att ha kvar... men... i 99% av fallen är det inte så tycker jag. Blir bara liggandes nånstans på gränsen till bortglömt. Bättre att sälja när nån är intresserad. Tänk dig, nån blev intresserad av ens gamla grejjer och dom får ett nytt liv. Bra va?! :)
Det ligger mycket i det ni säger, använder man det inte, sälj det. Jag har visserligen redan 2 digitala men ny digital systemkamera hade ju varit fint :)
www.edinburghcameras.co.uk/acatalog/Online_Camera_Shop___Used_SLR_non___AF_Cameras_28.html+Olympus+OM4&hl=en]Googles cache ger ett exempel på en begagnad OM4 som de begär 300 uk pounds för. Jag kan tänka mig att det är ett rimligt värde. Men det är enormt svårt att avgöra sådant numera. Innan den digitala revolutionen, var kameror enormt värdebeständiga. Frågan är vilka effekter digitaliseringen har fått för värdet hos de gamla analoga kamerorna. Rimligtvis bör efterfrågan ha gått ner en hel del. Men samtidigt går det inte att komma ifrån att dessa gamla kameror fortfarande ger riktigt bra bilder med rätt film. Du ska nog försöka få 4000 SEK för kamerahuset. När det gäller objektiven, vet jag inte om Olympus använder samma fattning i deras DSLR. Om så är fallet, innebär det att objektiven fortfarande är användbara även när den tilltänkte köparen vill ta steget in i den digitala världen. Det borde i så fall innebära att även objektiven kan hålla sitt värde.
Men det här är ju högst osäkra spekulationer från min sida. Jag vet inte hur gammal sidan i googles cache, är. Och jag vet inte hur digitaliseringen påverkar andrahandsvärdet.
Det ligger mycket i det ni säger, använder man det inte, sälj det. Jag har visserligen redan 2 digitala men ny digital systemkamera hade ju varit fint :)
Om du säljer det där har du ju lite startkapital, sedan kanske det blir en fiin julklapp!? :)