webForumDet fria alternativet

Min första Pixel bild!

Design & grafik

17 svar · 878 visningar · startad av Mate

Medlem sedan mars 200055 inlägg
Frågan#1

Jag har pixlat min första bild! Det är inte mycket men det är en början! :) Lite kritik och tips vore toppen.

http://www.smhl.net/matte/pixel.htm

Medlem sedan feb. 20003 100 inlägg
#2

Tycker det ser fint ut. Lite litet bara. :)

Medlem sedan juni 20003 169 inlägg
#3

Är dräkten borta eller menar du bortadräkt? §e

Medlem sedan mars 200055 inlägg
#4

Tänkte att jag börjar smått! ;)

Finns det någon sida där man kan få lite tips om pixling? Lite grunder man bör tänka på... naturligtvis ger träning färdighet, men lite hjälp skadar inte.

Medlem sedan feb. 20003 785 inlägg
#5

jag kommer inte ens in på sidan :l

Medlem sedan nov. 2001183 inlägg
#6

EN japan som pixlar
Pixeljapan
En ickejapan som gör detsamma
annan pixelsida

Medlem sedan dec. 200118 inlägg
#7

Haha, japanen krossar ju :)

Jodå den var het MAte.. men som sagts.. lite liten

Medlem sedan aug. 2001117 inlägg
#8

Och här kommer min första

http://hem.passagen.se/klementin

Vilka program använder man bäst när man skall göra pixel bilder?

Medlem sedan feb. 20003 785 inlägg
#9

Stiliga figurer. :)

Svårt att säga vilket som är bäst. Photoshop kanske, men å andra sidan är det ganska overkill om man bara ska sitta och handpixla. Paint går bra likaså PaintShopPro.
Även ArtGem från RLVision ska vara bra.

http://www.rlvision.com

Medlem sedan aug. 2001117 inlägg
#10

Kul att du tyckte det. Den är gjord i PaintShop Pro v5.0, men jag ska kolla in ArtGem från RLVision. Tack för tipset :-)

Medlem sedan mars 2001895 inlägg
#11

Bra program

Det absolut bästa programmet enligt mig är MSpaint fast det som var för Win 95. Här gick det att spara sin färgpalett, man kunde även använda teckensnittsstorlek under 8pt. Dessa utmärkta saker har MS tagit bort i Win 2ks Paintversion. Photoshop är förövrigt bra, men lite för avancerat. I paint slipper man lager och kan zooma till en lagom nivå relativt snabbt.

.E

Medlem sedan juni 200223 inlägg
#12

Hi Mate!

Kolla kungarna på ikontillverkning - iconfactory . Deras introduktion till hur man skapar pixelbilder är väldigt bra och grundläggande.

För övrigt är alla deras ikoner en bra inspirationskälla. (Dom har en diger meritlista och ligger bakom ikoner till såväl OsX som XP)

Själv tycker jag att ett effektivt sätt att jobba med pixelbilder är att ha två vyer av bilden uppe samtidigt. I den ena vyn har jag bilden i naturlig storlek medan jag jobbar i den andra i inzoomat läge. Om du använder Photoshop öppnar du en ny vy på samma bild med View > New View

Medlem sedan juni 20019 519 inlägg
#13

http://voigtan.cjb.net/g1voigtan.gif <- min "avtar" :) allt stämmer på mej förutom dom gula brillorna :(

Medlem sedan mars 2000344 inlägg
#14

Snygga och roliga bilder ni har gjort! Kul att se att folk fortfarande pixlar för fullt.

Jag håller med ejick om att MSPaint är ett bra program för sånt här. Enkelt och smidigt. Jag ritar mina bilder (helt annan stil dock :-)) på ett gammalt skrälle med Windows 95 och sköter resten på en betydligt nyare bärbar.

Nu börjar det vara dags för en ny stationär, men jag oroar mig för hur det ska gå med Paint. När jag köpte den bärbara lyckades jag hitta en med Windows 98, men redan där finns flera irritationsmoment. Hur är Paint i XP och de andra nyare versionerna? Finns det nåt annat bra och enkelt ritprogram i samma stil som 95:ans Paint (utan lager)?

Medlem sedan mars 2001484 inlägg
#15

Kolla kungarna på ikontillverkning - iconfactory. Deras introduktion till hur man skapar pixelbilder är väldigt bra och grundläggande.

De verkar sannerligen vara kungliga pixlare, men hur hittar man till introduktionen? :)

Medlem sedan juni 200223 inlägg
#16

Hej JepsO
Du kommer till den sidan där introduktionen börjar om du klickar på länken i mitt förra meddelande

http://www.iconfactory.com/howto_home.asp

Medlem sedan mars 2001484 inlägg
#17

webForum är verkligen enastående -- hur korkad fråga man än ställer (syftar på min senaste här) får man ett vänligt svar. Tänk om resten av Internet kunde ta efter :OO...

Medlem sedan maj 2002647 inlägg
#18

http://www.webblitteratur.com/pics.htm

Såg detta inlägg och blev lite inspirerad så jag pixlade ihop dessa inatt.. mina första

256 ms totalt · 4 externa anrop · v20260731065814-full.a51de22e
122 ms — deklarationer (db)
0 ms — hämta statistik (cache)
132 ms — hämta tråd, inlägg och bilagor (db)
121 ms — ändringar (db)