webForumDet fria alternativet

Spara till tidigare version i Indesign

Design & grafik

3 svar · 648 visningar · startad av Kalle M

Medlem sedan mars 20041 936 inlägg
Frågan#1

Om man gör ett dokument i CS3. Går då detta dokument ej att öppna i CS2?

Om jag förstått rätt så kan man i Indesign CS3 exportera som Indesign Interchange som då blir en inx-fil.
Räcker det att jag gör detta och kan man då öppna inx-filen i CS2?

Ska den som öppnat inx-filen spara den som vanligt indesignformat eller kan dom jobba vidare i Inx-formatet eller hur funkar det?

Medlem sedan dec. 19995 718 inlägg
#2

Så är det mellan cs4 och cs3 iaf. Det är viktigt att kolla så att formateringen stämmer efter att man öppnat INX-filen. Jag har lite dålig erfarenhet av att ex. knipning av text har ändrat sig så att att layouten har ändrat sig.

Medlem sedan mars 20041 936 inlägg
#3

Kan man inte jobba i inx formatet hela tiden och slippa spara om?

Medlem sedan jan. 2003956 inlägg
#4

Hur är det med Adobes kompatibiletsläge? Nu kanske det bara finns i Photoshop och om jag har förstått saken rätt ska det läget tillåta en att öppna en PSD fil i en äldre version än versionen man skapade filen med.

Fast InDesign kanske funkar på ett helt annat sätt, att det alltså inte går att likna med Photoshop?

250 ms totalt · 4 externa anrop · v20260731065814-full.1dc6f849
117 ms — deklarationer (db)
0 ms — hämta statistik (cache)
130 ms — hämta tråd, inlägg och bilagor (db)
118 ms — ändringar (db)