webForumDet fria alternativet

Banta en AVI fil?

Design & grafik

0 svar · 232 visningar · startad av Kross

Medlem sedan jan. 200427 inlägg
Frågan#1

Har precis upptäckt fröjden av att spela in från min tv till datan med hjälp av tv in-kortet. Några problem bara som jag har stött på under vägens gång.

1. När jag spelar in blir bilden lite hackig. Fast bara när jag tittar på det färdiga resultatet, inte när man ser på bilden under tiden den spelar in. Hur kan det komma sig?

2. När jag sparar en fil (dom sparas automatiskt i AVI) så blir dom enormt stora. 23 sekunder blev 180 meg! Det går ju inte för sig om man ska spela in nån serie på 30 min. Går det att banta en AVI-fil?

Jag har ett NVIDA GeForce FX 5700LE-kort och använder mig utav programmet som medföljde som heter Amcap.

Om nu kanske detta är ett rent skitprogram, finns det kanske nåt annat program att ladda hem som är lika enkelt att hantera som Amcap?

260 ms totalt · 4 externa anrop · v20260731065814-full.a51de22e
131 ms — deklarationer (db)
0 ms — hämta statistik (cache)
126 ms — hämta tråd, inlägg och bilagor (db)
119 ms — ändringar (db)