På min Ixus 400 så finns det en panoramafunktion, men när jag tog ner bilderna till datorn så blir det juh 8 separata bilder som man sen får sätta ihop själv. Testade ett program igår som heter Panorama Maker, men jag gillade inte GUI't eller sättet man skapade bilder och editerade dom.
Så är det någon som har förslag på hur jag ska göra och vilket program jag ska använda?
doh, jag som hade tänkt lägga till: "helst inte Photoshop för det har jag aldrig förståt..." men men, kanske är dags att börja förstå. Finns den funktionen i vanliga PS också eller är det bara i CS? Det kanske tom finns nån schysst guide för det.
Nej, det är CS som har denna nya funktion. Men det är ju billigt att köpa Photoshop Elements som har funktionen. Det är lite fattigmansversionen, men helt perfekt för digitalfotografer!