Råkade trycka CTRL + 1 i photoshop 6. Då blev hela min design svartvit. Hur får man tillbaka färgerna?
Det går inte att köra undo...
Jätte hjälp... x(
Hittade det... vad nervös jag var... Under channels fliken (vid layers) så finns det möjlighet att bara visa Red Green eller Blue. CTRL + 1 verkar vara en snabbknapp för denna funktión...
SirPeterMedlem sedan feb. 200115 571 inläggFinns det inte ett alternativ i Arkivmenyn som heter Återgå eller nåt liknande?
HhenkeMedlem sedan dec. 1999286 inlägg Rent generellt fungerar inte ångrafunktionen i Photoshop för sådana saker utan endast när dokumentet på något sätt har förändrats.
CCyberPetMedlem sedan dec. 19996 588 inlägg Händelsepaletten funkar ju annars, backa bakåt ett steg eller två. Så länge man inte sparar bilden kan man ju dessutom återgå till den icke påverkade versionen, och som alltid ska man jobba med kopior av originalbilder.
HhenkeMedlem sedan dec. 1999286 inlägg Händelsepaletten funkar väl inte när man bara byter visning av färgkanalerna? Man måste väl på något sätt förändra eller påverka innehållet i dokumentet för att det ska räknas som en händelse (och därmed visas i händelsepaletten)?
Det går vad vitt jag kunde se inte att ångra färgkanals förändringar. Det var det som gjorde mig stressad. Det var en mycket omständig förändring som jag precis hade gjort så jag ville verkligen inte göra om det :)
Är det någon som vet om det är stor skillnad på Photoshop 6 och den nyaste versionen?
HhenkeMedlem sedan dec. 1999286 inlägg Tror det var så i version 6 också. Det visas inte bland händelserna eftersom man bara ändrar visningsläge vid byte av färgkanaler. Jämför t ex när man zoomar - det visas inte heller.