webForumDet fria alternativet

Active direktory

2 svar · 305 visningar · startad av inge

ingeMedlem sedan sep. 2000498 inlägg
#1

Hur ställer jag in rättigheterna för anv av tex office paketet
när man loggar in på terminal servern så ska man endast kunna hantera dom program som finns för den användaren inte som admin var kan man hitta den info så att man sätter in rättigheterna för detta?

OveRRidEMedlem sedan feb. 200112 078 inlägg
#2

Den här frågan känns en aning felpostad, då Active Directory inte är synonymt med IIS:en på något sätt.

Tråden flyttas från IIS/PWS till (Server & nätverk) NT.

mlundbomMedlem sedan jan. 2003573 inlägg
#3

Inte för att vara varken negativ eller nedlåtande, men det där faller verkligen inom kategorin "Kids, don't try this at home".

Du vill -inte- börja bråka med den sortens begränsningar på en terminalserver i produktion om Du inte är j-t säker på vad Du gör, det kommer att ge "lustiga" problem. Anlita någon som gör jobbet och be istället att Du får vara med och se vad som görs så att Du lär Dig på den vägen.

/M

131 ms totalt · 3 externa anrop · v20260731065814-full.3ab8d573
0 ms — hämta forumlista (cache)
0 ms — hämta statistik (cache)
128 ms — hämta tråd, inlägg och bilagor (db)