Windows 95? Q145926
Windows 98? Q202633
Windows 98 SE? Q238096
Windows ME? Q273746
Windows 2000? Q315409, Q266169
Artiklarna hittar du här: http://search.support.microsoft.com/kb/c.asp?FR=0&SD=TECH&LN=EN-US
5 svar · 393 visningar · startad av Niklasson
Har ett litet, men irriterande problem med min PC.
Oavsett om jag startar om eller väljer att stänga av datorn så gör den alltid en omstart. Om jag alltså vill stänga av den helt så måste jag bryta strömmen. :(
Det har helt plötsligt blivit så här, jag använder standardinställningarna i BIOS, finns det nåt annat jag kan testa??
[r]Ni kanske vill flytta det till Windows.. ;) [/r]
Windows 95? Q145926
Windows 98? Q202633
Windows 98 SE? Q238096
Windows ME? Q273746
Windows 2000? Q315409, Q266169
Artiklarna hittar du här: http://search.support.microsoft.com/kb/c.asp?FR=0&SD=TECH&LN=EN-US
har du testat att formatera om hdd? Har du gjort nått med Bios? i så fall kan du ju ta och testa att Återställa bios till "default"
Har samma problem. Mitt os är Win XP. Väldigt irreterande att behöva vänta tills den startar om och sen hålla inne knappen-
Har försökt hitta en fix till detta men utan resultat.
niklasson >> vad har du för moderkort och nätverkskort? och berätta gärna om er datorkonfig. när ni söker hjälp... (gah...hur många gånger ska man behöva påpeka det?)
titta på ACPI på knowledgebase...
tror Microsoft har tittat på detta och det ska komma en stor fix till dessa i nästa SP (vad jag har hört).
Dock - om datorn är gammal - så kan det vara så att BIOS inte är kompiabelt bara - då ska du titta på moderkortet och kanske flasha om BIOS (om du nu tycker det är värt det)