QimenMedlem sedan juni 20015 009 inlägg Hej
Om man kör nätverk med mellan två datorer med xp pro på bägge. Kan man då logga in på sitt konto på den andra datorn om man har skapat kontot på den första datorn?
Alltså där i början där man väljer vilken man vill logga in till.
------------------
... *hick*
SirPeterMedlem sedan feb. 200115 571 inlägg Du har väl inte ens med det kontot så att du kan välja det eftersom du inte har skapat det i den datorn. Och även om du väljer att logga in utan den där "knapptryckarinloggningen" som är standard så finns ju inte kontot i den datorn.
------------------
Det finns tre sorters människor. De som kan räkna och de som inte kan.
[Redigerat av SirPeter den 17 jan 2002]
QimenMedlem sedan juni 20015 009 inlägg oki.
Kan man inte alls logga in och få upp sina dokument på någon annan dator då?
(läste nämligen det i en tidning)
------------------
... *hick*
SirPeterMedlem sedan feb. 200115 571 inlägg Jodå, om man har en server som man loggar in på med en klient så att man får ut sin profil som ligger på servern. Med andra ord ett nätverk med både server och klienter.
------------------
Det finns tre sorters människor. De som kan räkna och de som inte kan.
RikardMedlem sedan dec. 199917 055 inlägg Alternativt om du först loggar in på dator A med ett konto som är lagrat på dator A. Därefter får du ansluta till dator B med hjälp av ett konto som finns på dator B.
T.ex.
Användarnamn: DatorB\Användare
Lösenord: ********