webForumDet fria alternativet

Kopiera fil i Vista

Windows

3 svar · 373 visningar · startad av doggelito

Medlem sedan juni 20003 076 inlägg
Frågan#1

Tjaba!
Går det att få bort den trökiga varningen/väljaren i Vista när man kopierar en fil i en mapp och klistrar in i en annan.
Man får ju då välja om man vill skriva över eller skapa en kopia, detta val vill jag ha bort!
Det som är drygt med detta är att man inte kan slå enter utan man måste använda musen och klicka på något av valen.

Jag vill ha som det var i XP! x(

Medlem sedan sep. 2004828 inlägg
#2

Nu har jag inte Vista här på jobbet, men jag har svårt att tro att du inte skulle kunna välja alternativ med tangentbordet.

Förstår inte varför du skulle vilja ha det som det var förut, där du hade betydligt mindre kontroll.

Medlem sedan juni 20003 076 inlägg
#3

Det går att köra med tangentbordet såg jag nu, men jag måste pila upp hela 3 steg för att komma upp till "skriv över"-valet.

StefanBergfeldt skrev:

Förstår inte varför du skulle vilja ha det som det var förut, där du hade betydligt mindre kontroll.

Därför att jag aldrig någonsin sen jag fick min första dator behövt kopiera en fil från en mapp till en annan som inte ska skrivas över! Varför vill man göra det!? :q
Så det är ingen kontroll jag vill ha eller har efterlängtat!

Medlem sedan sep. 2004828 inlägg
#4

Okej, jag har hajjat till flera gånger iallafall.

267 ms totalt · 4 externa anrop · v20260731065814-full.a51de22e
128 ms — deklarationer (db)
0 ms — hämta statistik (cache)
136 ms — hämta tråd, inlägg och bilagor (db)
122 ms — ändringar (db)