Jag har en AVI-fil på c:a 700MB som jag försöker radera.
Det kommer då upp en ruta som säger att filen används av ett annat program.
Jag kan inte komma på vilket program det skulle vara...har ej startat någon mediaspelare eller annat fil/ftp eller någon typ av serverprogramvara.
Hur kan man se vilket program som använder filen?
Går det att ta bort filen på något annat sätt?
En annan intressant notering är att processorn rusar upp till c:a 80-90 % så fort jag markerar filen som jag vill radera. Detta gäller även andra liknande filer. (som går att ta bort)
Det brukar hjälpa att starta om datorn, om det bara är en enstaka gång det händer så kan man ju leva med det men annars får du nog försöka hitta programmet som använder filen.
Det är en typ av virus (har jag hört) hade också det förut, jag har en fil som gör att man kan radera de där filerna, ska se ifall jag hittar den åt dig .
Det är en typ av virus (har jag hört) hade också det förut, jag har en fil som gör att man kan radera de där filerna, ska se ifall jag hittar den åt dig .
Problemet är redan löst.
Det är inget virus (i det här fallet) utan XP har problem att hantera vissa codecs i explorern.
256 ms totalt · 4 externa anrop · v20260731065814-full.a51de22e