webForumDet fria alternativet

Begränsa utrymme på mapp (Diskquota)

Windows

4 svar · 436 visningar · startad av lejzer

Medlem sedan juni 2002263 inlägg
Frågan#1

Hej,

Är det någon som har erfarenhet av någon tredjeparts-programvara för att begränsa utrymmet på en utdelad mapp?

Jag har homefolders för alla användare, som jag inte vill ska överstiga en viss storlek. Windows 2000's inbyggda diskquota tillåter inte att man sätter en begränsning på en enskild mapp, utan gäller för hela partitionen. Eftersom jag även har publika utdelade mappar så funkar inte detta.

Någon som kan tipsa om något bra program för ändamålet. Jag testade något för länge sen (minns ej vad det hette), men detta tog så mkt kraft från servern att det knappt gick att jobba mot den.

Andra tips och förslag på lösningar är också välkomna!

Tack på förhand!

/ Martin

Medlem sedan juni 2002263 inlägg
#2

Ingen som har erfarenhet av detta och kan tipsa om någon lösning?

/ Martni

Medlem sedan feb. 20001 590 inlägg
#3

Kan du inte lägga in användarna i en grupp, och använda diskkvot för den gruppen?

Medlem sedan juni 2002263 inlägg
#4

Problemet är att det finns andra shares på samma partition som inte ska ha någon begränsning. Eftersom man inte kan styra det per share, utan per partition så funkar inte detta, tyvärr.

Medlem sedan juni 2002263 inlägg
#5

Fortfarande ingen som har något tips kring detta?

256 ms totalt · 4 externa anrop · v20260731065814-full.6fe65c25
124 ms — deklarationer (db)
0 ms — hämta statistik (cache)
129 ms — hämta tråd, inlägg och bilagor (db)
124 ms — ändringar (db)