PikkenixMedlem sedan mars 2003116 inlägg Har sedan ett par dagar tillbaka fått problem med min webbserver. När jag besöker en sida som ligger på servern så får jag helt plötsligt inte kontakt med servern längre, svarar inte på ping eller något annat.
Kopplar in min skärm (servern står utan bildskärm normalt sett) och då är skärmen helt svart.
Fläktar är på så är inte det, enda sättet att lösa problemet är att starta om burken.
Var ska man börja leta?
HermanMedlem sedan maj 2001431 inlägg Har du kollat om det står något i Event Viewer?
PikkenixMedlem sedan mars 2003116 inlägg Har svensk version så antar att det är "Loggboken" du menar?
Den har jag kollat och inget som händer precis då som är loggat.
HermanMedlem sedan maj 2001431 inlägg Vad är det du kör för något på webbservern? Är det något speciellt? Om inte så är det nog inte något webbserver-specifikt utan snarare ett hårdvaruproblem.
Har du något fjärrstyrningsprogram? dessa kan krasha system till svartskärm genom sk mirror drivers - skärmspegling.
Ihop med webbserver så har jag även varit med om att nätverkskort kan strula och sänka maskinen.
Mycket störande problem eftersom man inte får ut någon information från datamaskinen :(
GeinMedlem sedan sep. 20005 700 inlägg Tråd flyttad från Webbserver.
legisMedlem sedan juli 20044 453 inlägg Lite som Herman är inne på, så är ett ganska vanligt problem att man blandar flera olika fjärrstyrningsverktyg. Detta kan göra att skärmen blir helt svart och du kan behöva döda sessionen manuellt. Detta ska dock inte påverka andra tjänster som körs.
Släng på SP1 om du inte redan gjort det, använd msconfig för att starta minimalt med tjänster/applikationer. Händer samma sak i felsäkert läge?
PikkenixMedlem sedan mars 2003116 inlägg Fortfarande samma problem men har kommit på ett sätt att gå runt det, man surfar på sajten direkt via IP, alltså inte via https://www.adress.se utan tex. http://99.99.99.99. Då fungerar det klockrent, men via domän så krachar allt.
Behöver mer hjälp!