webForumDet fria alternativet

Skydda sig mot virus

1 svar · 219 visningar · startad av Kristianstad

KristianstadMedlem sedan dec. 2002841 inlägg
#1

Hej!

Min pappa har en bärbar dator. Där arbetar han med saker som är djupt känsliga. Han är mycket rädd för virus och liknande. Han gör varje dag backup på usb-minne, disketter och cd-skivor och lägger på olika platser i stan.

Nu skulle min pappa vilja ha ADSL (jag ska dela så att både hans och min dator får tillgång till internet).

Men han är fruktansvärt rädd för virus och attacker. Han funderar på att köpa en ny bärbar dator som han endast ska använda till internet-behov. Men innan han köper en ny bärbar dator, så tänkte jag fråga er:

Känner ni till något annat bra sätt? Kan man köpa en extern hårddisk och ha två olika partitioner? Eller har ni något bättre sätt? Måste han ha internet på en särskild dator för att vara 100% säker?

OS: Windows XP Home

TengbladMedlem sedan dec. 19998 277 inlägg
#2

Backuper osv. ska man alltid göra. Kan ju lika gärna vara en disk som brakar. Vill man vara 100% säker så är nog det bästa sättet att inte använda datorn uppkopplad nej. Men med lite vanligt "IT-vett", en bra brandvägg & antivirus så kan man vara rätt lugn.

131 ms totalt · 3 externa anrop · v20260731065814-full.fb544a5a
0 ms — hämta forumlista (cache)
0 ms — hämta statistik (cache)
127 ms — hämta tråd, inlägg och bilagor (db)