nanneMedlem sedan dec. 19991 749 inlägg Tjo!
Jag söker efter en SID tracker. Dvs ett program där man kan göra musik i SID formatet. Helt oxå med MIDI så man kan koppla till andra program. Har sökt på nätet men har bara hittat spelare och trackers för C64 emulatorer.
------------------
I'd only come here seeking peace.
I'd only come here seeking me.
It seems I came to leave.
nanne.net
GustavMedlem sedan jan. 20001 932 inlägg En kompis köpte en SID Station för några veckor sen. Riktigt grym alltså!
Fast du satsar kanske på att hitta nåt gratis på nätet? ;)
BitstateMedlem sedan nov. 2000432 inlägg Sidstation må vara bra, men med tanke det alternativ som finns är det på tok för dyrt för de flesta.
Mer frestande är nämligen Maco Teli's "hardsid" dvs ett självdesignat isa kort innehållande antingen ett 8580 eller 8581 sid chip med filterkapacitorer etc.
fördelen med detta är bland annat att de flesta c64 emulatorer nu stödjer detta kort (och därmed de flesta c64 sid trackers), men en annan finess som sidstation saknar är att drivrutinerna till hardsid tillåter att du kopplar in 2st kort och då låter dig köra i stereo (dvs det ena kortet sköter höger kanal osv) i annat fall kan upp till 3st hardsid kort kopplas in och du får 3*3 sid kanaler plus 3 digitala kanaler.
Förhoppningsvis snart släpps även midi-drivrutiner till hardsid. (så att kortet kan användas från midi-sequencers m.m) Min lillebror har förresten varit med och designat interfacet för dessa(!) och jag har därför haft privilegierna att faktist leka med en tidig beta version, dessa verkar mycket lovande med bland annat kannal allokering, patchar m.m.
ett hardsid kort kostar (ynka) 69$, jag har själv köpt ett och är mycket nöjd.
Drivrutiner finns för win9x,Me, Nt och win2k, info finns på
http://www.hardsid.com
ngnMedlem sedan dec. 20003 inlägg nanne, det du först behöver är en c64 emulator för att få bästa effekt: http://www.fatal-design.com/ccs64/
Sen finns det en mängde freeware SID editorer att välja mellan
ftp://ftp.funet.fi/pub/cbm/c64/audio/editors/
På HVSC kan du hitta mer info om SID om det behövs: http://www.hvsc.c64.org/