webForumDet fria alternativet

Rotera .mpg

6 svar · 616 visningar · startad av prey

preyMedlem sedan jan. 2002341 inlägg
#1

Någon som vet ett bra litet enkelt program utan massa features som helt enkelt kan rotera en .mpg 90 grader? :r

DannyMedlem sedan juli 200412 913 inlägg
#2

Har ingen enkel lösning på lager, men en sak som fungerar iaf är VirtualDub, då tar man rotate (rotate2 är nog bättre).

stoffe-2kMedlem sedan apr. 200010 782 inlägg
#3

Microsoft movie maker ;D

DannyMedlem sedan juli 200412 913 inlägg
#4

stoffe-2k skrev:

Microsoft movie maker ;D

Haha... jodå, men det är faktiskt bra, men då blir det ju WMV. Filmen ska ju ändå kodas om (antar att det behövs då), så det skulle ju kanske inte spela någon roll. Jag brukar använda Movie Maker nuförtiden, har roterat den här t ex:
http://dannesholk.se/page/ovrigt/brasa.wmv
Filmade med digitalkameran på fel ledd (för idiotkameran kan bara filma liggande). Så jag fick rotera filmsnutten, passade på att göra om till WMV när jag ändå höll på, då var faktiskt Movie Maker ett bra alternativ (när jag väl hade lyckats välja rätt kvalitetsinställningar).

preyMedlem sedan jan. 2002341 inlägg
#5

Vet ni något program som direkt kan rotera filen och sen spara till .mpg igen? VirtualDub kan bara spara till .avi.

legisMedlem sedan juli 20044 453 inlägg
#6

Flyttas från Windows

DannyMedlem sedan juli 200412 913 inlägg
#7

Det finns ett mpeg-plugin till vdub som jag tror löser det, eller det kanske bara var för att importera. Men i alla fall. Kolla här:

http://www.videohelp.com/tools?s=107#107

Där finns t ex TMPEGEnc MPEG Editor som nog funkar. Eller VideoReDo där nere kanske är nåt enkelt och bra ungefär som du ville ha.

125 ms totalt · 3 externa anrop · v20260731065814-full.30151723
0 ms — hämta forumlista (cache)
0 ms — hämta statistik (cache)
122 ms — hämta tråd, inlägg och bilagor (db)