webForumDet fria alternativet

Installera på annan partition?

Program & appar

5 svar · 466 visningar · startad av Dryden

Medlem sedan aug. 200218 625 inlägg
Frågan#1

Jag har utrymmesbrist på min C:\-partition och det har börjat ställa till en del problem. Så, det jag kort och gott undrar är hur bra det kommer att fungera att installera program/spel på min D:\-partition. Partitionerna kör NTFS och os:et är WinXP(SP2).

Ny hårddisk blir det efter sommaren så inga hintar om det, tack

Medlem sedan aug. 20023 005 inlägg
#2

Det skall gå alldeles utmärkt.

Själv har jag operativsystemet liggandes på C: med ~3GB till godo. Sedan har jag samtliga program och spel på D:. Musik och övrigt ligger på E:

Slutsats: Go for it!

Medlem sedan aug. 200218 625 inlägg
#3

Nu ligger mina ovan nämnda partitioner på samma disk, men skulle det göra någon skillnad om det var rörde sig om två fysiskt skilda diskar?

Medlem sedan juni 200032 967 inlägg
#4

Det har ofta hänt att jag gjort så, både på olika partioner, och olika diskar, och jag har aldrig märkt att det skulle vara någon skillnad mot att göra alla installationer på Windows-partitionen.

Jag säger Shoot, man, shoot!

Medlem sedan nov. 20018 492 inlägg
#5

Kör på! Själv har jag Windows och bara några få program på C, program på D, lite filer på E (bilder från kameran osv), arbeten på F och sedan filmer, musik osv på en annan hårddisk. Fungerar hur bra som helst. :)

Medlem sedan aug. 200218 625 inlägg
#6

Well, då kör jag. Tack för alla svar!

264 ms totalt · 4 externa anrop · v20260731065814-full.86ec41c2
123 ms — deklarationer (db)
0 ms — hämta statistik (cache)
135 ms — hämta tråd, inlägg och bilagor (db)
126 ms — ändringar (db)