webForumDet fria alternativet

RedHat

7 svar · 241 visningar · startad av nordan

nordanMedlem sedan juni 2000949 inlägg
#1

RedHat 7.0
Hur stort är det och vad kräver det av datorn i minne osv...

------------------
/nordan

ReeferMedlem sedan dec. 20003 083 inlägg
#2

Glöm RH 7.0, det är en bugghög jämfört med senaste 7.1 som finns med i senaste numret av Datormagazin.

Jag testade den och ska man köra KDE eller Gnome så är det en PII 500 eller bättre samt 128 MB RAM eller mera som gäller, dock så kan man ju köra i konsolläge, om man nu trivs med det.

Kraven gäller om man vill att det ska gå riktigt snabbt och behagligt, naturligtvis går det med mindre men då går det slöare, prestandan på X Windows är fortfarande inte vad man skulle kunna önska sig.

Normal installation med ett par skrivbordsmiljöer/fönsterhanterare och editors, www/ftp/mail servrar samt nätverks/-utvecklingsverktyg; ca 1-1.2 GIG av disken, ska du ha all källkod som hänger med så snackar vi ca 2,3 GIG tot.

Riktig W2k style på den mao :e

------------------
"Develop for it? I'll piss on it."
Microsoft CEO Bill Gates, about developing
applications for Steve Jobs' NeXT Computers -
which led to the demise of NeXT in 1993.

[Redigerat av Reefer den 01 jun 2001]

LaspMedlem sedan juli 200012 980 inlägg
#3

Jovisst skall du köra RH7.1 i stället för 7.0 Enkel Pentium med 64 Mb och någon GB på hårddisken. Beror på vad du vill göra.
Installation och grejor som slår mycket.
Enkelt och motiverar absolut att ha en maskin med Linux på.

------------------
GvdsSfdtTddv.

RobbanMedlem sedan dec. 19992 555 inlägg
#4

Jag kör RH7.1/KDE på en Pentium 120 med 80MB RAM. Flyter på helt OK.

------------------
Robban < robban@lipogram.com >

ReeferMedlem sedan dec. 20003 083 inlägg
#5

Hmmm...visst, man kan köra W2k på en P133 med 64 MB RAM också, men inte skulle jag rekommendera det. ;) :e

------------------
"Develop for it? I'll piss on it."
Microsoft CEO Bill Gates, about developing
applications for Steve Jobs' NeXT Computers -
which led to the demise of NeXT in 1993.

MuzzafarathMedlem sedan apr. 20002 487 inlägg
#6

Installerade RH 7.1 igår... Mycket smidig installation, den ställde in all hårdvara utan mitt nätverkskort. När jag försökte ställa in nätverkskortet själv (modprobe via-rhine och sedan netcfg) sket sig allting dock, och nu vägrar GNOME starta ordentligt ;)

Tog 1,2 gb och då valde jag "arbetsstation" och installerade både KDE och GNOME. Funkar mycket bra på min P3 800 mhz med 128 mb ram...

------------------
<achim> I have no porn in my homedir
<achim> porn should be available for all users

PeWMedlem sedan juni 200010 432 inlägg
#7

Har kört med 7.1 i snart en vecka nu... flyter på bra och den har klart förbättrats sedan 6.2:an. Märker ingen större skillnad i systemtid mot tidigare på mina 350Mhz 256Mb RAM. Valde iofs inte att installera alla servrar.

Fast visst är det roligare med högre hastigheter, men så är det ju alltid oavsett OS :e

------------------
Ancilla, face mea laganum!

[Redigerat av PeW den 04 jun 2001]

HermanMedlem sedan maj 2001431 inlägg
#8

hehe jag har kört RH 7.1/Gnome i 30 min. Har precis fått igång min uppkoppling till nätet :) Celeron 433/128 Mb
Flyter på bra men lite mer minne är nog önskvärt om man tänker köra gui.

------------------
Farahad

123 ms totalt · 3 externa anrop · v20260731065814-full.30151723
0 ms — hämta forumlista (cache)
0 ms — hämta statistik (cache)
120 ms — hämta tråd, inlägg och bilagor (db)