webForumDet fria alternativet

Gå till annan presentation vid avslut

Kontorsprogramur Kontorsprogram

4 svar · 445 visningar · startad av emission

Medlem sedan dec. 19996 721 inlägg
Frågan#1

Hur ska man göra för att automatiskt gå till en annan presentation, efter att den första tagit slut?

Medlem sedan maj 2000376 inlägg
#2

Finns nog inget enkelt sätt.
Kanske kan fungera att skapa en ny presentation och sen lägga in de två separata presentationerna som OLE-objekt el. likn.

Annars kan man ju göra det via Windows Scripting Host.

Medlem sedan dec. 199917 055 inlägg
#3

Jag skulle lägga in knapp kopplad till en händelse på sista sidan. Gör du sedan knappen jäääääätte-stor och genomskinlig, så får du "önskad" effekt.

Medlem sedan jan. 200090 inlägg
#4

Hej Emission

Vad tror du om att infoga en hyperlänk på sista sidan i första presentationen som hänvisar till nästa presentation. Spara ner presentationerna i filformat PowerPoint-bildspel. Kör igång första presentationen och klicka på hyperlänken när den dyker upp. Du kommer då att få en mjuk och proffsig övergång till nästa presentation. Obs, vid redigering öppna presentationerna genom programmet, vid dubbelklickning körs bildspelen igång. Detta förutsätter att du inte flytta den länkade presentationen till någon annan plats.

------------------
ljuv är mödans lön!

Medlem sedan dec. 199917 055 inlägg
#5

Hur har det gått emission?

132 ms totalt · 3 externa anrop · v20260731065814-full.02a0f7de
0 ms — hämta forumlista (cache)
0 ms — hämta statistik (cache)
129 ms — hämta tråd, inlägg och bilagor (db)