webForumDet fria alternativet

Installera Outlook 2007 på usb

Kontorsprogram

2 svar · 502 visningar · startad av Pezzen

Medlem sedan feb. 2001197 inlägg
Frågan#1

Går det som rubriken säger att installera outlook 2007 på ett USB-minne? Och om det går, är det tillåtet enligt licensen?

Medlem sedan aug. 20039 340 inlägg
#2

Går gör det nog, men eftersom programmet behöver vissa registernycklar så är installationen låst till den dator du installerar det från. Alltså är det ingen större idé att göra det. Om du inte installerar Windows också på stickan, vilket inte är omöjlilgt.

Medlem sedan juni 20006 022 inlägg
#3

För det första så tror jag inte det går men tanke på alla registernycklar och filer som installationen sprider i andra mappar än sin egen, sen för det andra så är Office-licensen bunden till den dator (OEM-licenser är hårddare kontrollerade) som den installeras på, så varje gång du pluggar in ditt minne i en annan dator så skulle ju hårdvaran ha ändrats så mycket att en omaktivering skulle krävas.

267 ms totalt · 4 externa anrop · v20260731065814-full.1dc6f849
132 ms — deklarationer (db)
0 ms — hämta statistik (cache)
133 ms — hämta tråd, inlägg och bilagor (db)
130 ms — ändringar (db)