Kalle M skrev:
Fundering1:
Om man minskar 2 datum med varandra så blir det ett annat datum som visas innan man går in i formatera celler och väljer "Tal". Vad visar det datumet igentligen?
Som du vet är ett datum i excel "egentligen" en siffra som anger antalet dagar sedan det hypotetiska datumet 1900-01-00. Dvs om du skriver in 1900-01-01 och formaterar cellen för att visa "Tal" så kommer du att se siffran 1.
Datum år 2007 börjar alltså någonstans i trakten av 365,25*107≈39081. Om du matar in:
39081 och formaterar cellen som datum så blir resultatet "2006-12-30"
Ok, till saken....
Det datum du ser är alltså = "1900-01-00" + antalet dagar mellan de datum du subtraherade.
En logisk, men inte helt glasklar, följd av hur excel hanterar datum.
Kalle M skrev:
Fundering2:
Om man har 2 datum så kan man väl även ange antal timmar med [t] eller minuter med [m]..månader med [M] ?
Hmmm,
[] verkar faktiskt bara fungera med timmar och minuter och sekunder. Jag antar att det är för att sekunder, minuter, timmar och dagar är helt regelbundna, bortsett från de sällsynta skottsekunder som läggs till ibland (ignoreras).
månader och år är nog lite för oregelbundna och det är inte glasklart vad man menar. Är det t.ex exakt ett år mellan den 8 juni två olika år oavsett om det är skottår? Vad menas med en månad? Är det en månad mellan den 1:e januari och den 1:e februari (31 dagar)? Eller är det 30 dagar, eller 30,44 (365,25/12)?
Ja du ser problemet.
Vill du bara ha överslag på månader så kan du lika gärna köra
(DATUMa - DATUMb)/30,44. Men det är ju inte helt exakt.
En variant är att använda en av funktionerna i "analysis toolpack"
Verktyg->tillägg->analysis toolpack
Det här ger år:
=ÅRDEL(Startdatum;slutdatum;3)
Och det här ger månader:
=ÅRDEL(Startdatum;slutdatum;3)*12
eller
=AVKORTA(ÅRDEL(Startdatum;slutdatum;3)*12)
Då kan du använda argumentet där det står "3" för att bestämma hur ett år definieras. Inte helt smidigt, men det är det närmaste jag kan komma på
Kalle M skrev:
Fundering 3:
Hur gör du antal veckor mellan 2 datum?
TROR inte att det finns någon veckofunktion. Men om du dividerar antalet dagar med 7 så hamnar du helt rätt eftersom en vecka alltid är en vecka=7 dagar. Exempel:
=(Slutdatum-startdatum)/7 dvs; (antal dagar mellan datumen)/7
eller, för att bara se hela veckor
=AVKORTA((B1-A1)/7)
En variant, om du vill se "resten" är att skriva någonting i stil med:
=AVKORTA((B1-A1)/7)&" Veckor och "&REST(B1-A1;7)&" Dagar"
Det blir naturligtvis en textsträng som inte att räkna vidare med
Om du använder "VECKONUMMER()" så går det åt skogen mellan olika år. Dessutom stämmer inte excels veckonumr riktigt med svensk standard
Kalle M skrev:
Fundering 4:
Vad är det för skillnad på att använda funktionen(Exempelvis) =ÅR(B2).
Man kan ju likväl skriva =B2 och formatera cellen med år!?
Samma sak gäller ju funktionen =dag(B2).
Nej!
Om vi antar att cell B2 har datumet "2007-06-08" så är det "underliggande" talet = 39241 Om du formaterar cellen med "År" (ÅÅ) så kommer det underliggande talet i cellen fortfarande att vara 39241. Formateringen påverkar bara hur värdet visas!
Om du skriver =ÅR(B2) så är verkligen värdet = 2007 i cellen. Dvs det grundläggande värdet har ändrats.
Samma sak med Dag
Kalle M skrev:
Fundering 5:
Om man gör antal dagar mellan 2 datum och endast vill ha arbetsdagar och ej inkluderat helger. Är det funktionen Nettoarbetsdagar? Eller vad heter den?
Japp . Problemet är att du måste skapa en lista med lediga dagar någonstans (allt utöver lördag och söndag. Typ nationaldag osv). Det tar lite tid att fixa i ordning så det bästa är om det finns någon gemensam lista för hela företaget, avdelningen eller så.
Problem: Så vitt jag vet klarar den inte av halvdagar, 3/4 dagar etc och vi har i alla fall några dagar av den typen (xxx-afton)
Kalle M skrev:
Fundering 6:
När man summerar timmar som överstiger 24 timmar så blir det galet när man summerar timmarna. Exempelvis:
9:30
4:30
9:30
12:00
9:00
Summerar man sedan timmarna så blir det en helt annan summa som är felaktig. Har för mig att jag brukar lägga in formatet:
[tt]:mm för att rätta till det. Hur kommer det sig att Excel gör så?
Därför att excell bara kan gissa vad du egentligen håller på med. När du skriver in en massa tal som: 9:30 osv så TROR excel att du vill ha formatet tt:mm eftersom det är mycket vanligare (det är vanligare att man matar in 2007-05-08 09:30 än att man vill skriva tidpunkter som>24 timmar). När du sedan gör summan så antar excel helt enkelt att du vill ha samma format i summan.
Om du ändrar visningsformatet i listan med tal till [tt]:mm och gör en ny summa så kommer summan-cellen att få [t] format.
Ett annat experiment är att skriva in ett enda tal i din lista som är större än 24 timmar, t.ex
25:15
Då kommer summan helt magiskt att bli formaterad med [t]
Flumm:
Din summa med olika visningsformat
Tal= 1,854 (dvs 1,85 dygn)
dd tt:mm= 01 20:30
tt:mm= 20:30 (egentligen 1 dygn + 20 timmar + 30 min. Men dygnet har ju ingen formatkod så det visas inte)
[tt]:mm= 44:15
Och hela tiden är värdet på cellen 1,854...