xml ---> läsligt

XML

4 svar · 541 visningar · startad av NETwork

Medlem sedan juni 20011 732 inlägg
Trådstart#1

Tja! Chefen skickade ett stort och väldigt oläsligt xml-dokument till mig... han vill få fram innehållet. Men HUR!? Finns det något program som lite enkelt och snabbt diffrecherar (eller hur det stavas) ett gigantiskt xml-dokument med massor med element och skit och presenterar det i en lite mer läslig form? Det finns ingen xsl till dokumentet... eller måste man sitta och plocka ut allt manuellt?

Medlem sedan juni 200032 967 inlägg
#2

ladda hem en 30-dagars av världens bästa xml-editor xmlspy, www.xmlspy.com , och titta på det i vilket sätt du vill.

det blir inte bättre än så. om du inte har ett xsl-ark föstås.

Medlem sedan juli 200159 inlägg
#3

En programerare hade då tänkt...:
-ja vad kul. äntligen får jag skriva ett program:

Använd ex Microsofts XMLparser MSXML (ex för C++):
http://www.quickmess.com/kodarkivet/visa_kod_fullt.php3?kodid=85

Medlem sedan apr. 20007 588 inlägg
#4

Det allra bästa är förstås att försöka knåpa ihop en XSL och sedan applicera det på XML-datat antingen i XML-Spy, i ett egenskrivet program eller t.ex i Internet Explorer.

Iofs så är det ju svårt att uppfylla ditt krav "som lite enkelt och snabbt", eftersom det oftast varken är enkelt eller går vidare snabbt att knacka ihop XSL :e.

Medlem sedan juni 20008 205 inlägg
#5

Eller banka ihop en css-fil.

385 ms totalt · 4 externa anrop · v20260731065814-full.d34c6d5a
118 ms — deklarationer (db)
127 ms — hämta statistik (db)
128 ms — hämta tråd, inlägg och bilagor (db)
127 ms — ändringar (db)