mail-server

Windows

4 svar · 236 visningar · startad av Jymdis

Medlem sedan mars 20016 260 inlägg
Trådstart#1

Hej!
Jag vill ha en enkel konfigurerarbar email server, som klarar flera domäner, som har hög säkerhet och som är "nedlåst" från början från sådana saker som mailrelay och sånt. Den får inte ta mycket prestanda iheller.

Samt, det får inte vara exchange.

tack på förhand

Medlem sedan juni 20022 599 inlägg
#2

MailEnable, kanske? Standard Version är gratis för personligt och kommersiellt bruk och sägs stödja Unlimited Clients/Domains/etc.

Medlem sedan mars 20016 260 inlägg
#3

vad är nackdelen med den?
där måste vara en nackdel ;)

Medlem sedan juni 20022 599 inlägg
#4

vad är nackdelen med den?

Man dör sju dagar efter installationen.

Nä, men allvar. Jag vet faktiskt inte. Har själv bara kört den som hastigast och då verkade den funka bra. Funktionellt, pris- och storleksmässigt så är den ju toppen. Möjligtvis så finns det begränsningar vid större belastningar men det är ju svårt att bedöma.

Medlem sedan mars 20016 260 inlägg
#5

okej har installerat den nu och det verkar inte vara några större begränsningar på den. det enda som jag stör mig på är att om man har flera domäner, så kan man bara ha en mailbox för alla domäner för exempelvis info@doman.se och info@jymdis.com. Det är lite dåligt.

255 ms totalt · 4 externa anrop · v20260731065814-full.d34c6d5a
117 ms — deklarationer (db)
0 ms — hämta statistik (cache)
129 ms — hämta tråd, inlägg och bilagor (db)
122 ms — ändringar (db)