Rättigheter?
Följande felmeddelande får jag efter att ha försökt installera drivrutiner till mitt headset:
Ett problem uppstod när enheten installerades:
Det går inte att kopiera till det mål som angavs
Vad tror ni det kan bero på?
7 svar · 238 visningar · startad av Skarre
Följande felmeddelande får jag efter att ha försökt installera drivrutiner till mitt headset:
Ett problem uppstod när enheten installerades:
Det går inte att kopiera till det mål som angavs
Vad tror ni det kan bero på?
Rättigheter?
Kan det inte vara så att någon av de drivrutiner som kopieras in försöker skriva över en liknande som är i drift?
Alt. som sagt rättigheter dit drivrutinerna är på väg.
Jag är inloggad som administratör och har kollat att jag har fulla rättigheter till mappen "C:\windows\system32\drivers" så det bör väl kanske vara så att drivrutinen är i drift, men hur löser jag det? Kan det räcka med att starta i felsäkert läge?
RED: Nej, det räckte inte. :)
Svar från Logitech support:
Dear Mr. Skarin,
Thank you for your enquiry.All of the audio devices we make are totally plug and play. They do not require any additional drivers or files for installation that are not already included with the operating system. Should you be asked for a disc or driver after plugging in the audio device then it is the operating system's CD rom. For USB audio devices you must be using an operating system that supports USB, such as windows 98 or later.
Med andra ord är det Windows som krånglar och då blir det genast jobbigare eftersom det inte ingick någon support när jag köpte datorn. Är det verkligen ingen som har en aning om vad detta kan bero på?
Ring Microsofts support och kolla om det är Windows som orsakar felet..
Jag installerade om Windows och då fungerade det. Jag misstänker nästan att jag stängde av någon viktig "service" och att det var det som orsakade problemet. Jag kommer ihåg att jag rotade runt och stängde av en massa onödiga "services". Det kanske har något med saken att göra.