Starta webbhotell

Windows

3 svar · 291 visningar · startad av Poffe

Medlem sedan apr. 20022 743 inlägg
Trådstart#1

Hejsan

Jag håller på att ta reda på fakta för jag är intresserad av att starta upp ett webhotell.

Är det möjligt att använda en server som både dsn-, webb- och mailserver?

Den kör Windows 2000 Server.

Någon som har någon länk till en bra sida med fakta om just starta upp hotell eller liknande? vad man ska tänka på osv.

Alla dessa gratisprogram och komponenter som ex. MySQL, Jmail, m.fl., måste man betala för dessa om man använder de i komersielltsyfte?

Om ni har några tips på bra dsn- och mailservrar är dessa väldigt välkomna, alla tips på andra program som rör detta är oxå väldigt välkomna :)

Jag tänker inte starta något om jag inte känner att jag klarar av det och inte har tillräkligkunskap så därför vill jag få reda på så mycket som möjligt :)

Tack på förhand!
Stefan

Medlem sedan apr. 200010 782 inlägg
#2

Visst kan man ha allt på en maskin, man kan även satsa alla pengar man har på IT/telekom-bolag... :OO

Kan kan man, men det är inte bra, sprid ut de olika tjänstern apå så många burkar du kan. tex. DNS servrar kan man köra på gamla överblivna maskiner... BIND och Linux är en överlägsn kombination.

Medlem sedan apr. 20022 743 inlägg
#3

hmm.. okej.. *känner plånboken tömmas* ;)

Medlem sedan apr. 200010 782 inlägg
#4

Poffe, nej då, det som behöver mycket kräm är din webserver och databas server, resten av tjänsterna kan du ha på överblivna P75 typ ;)

253 ms totalt · 4 externa anrop · v20260731065814-full.d34c6d5a
123 ms — deklarationer (db)
0 ms — hämta statistik (cache)
126 ms — hämta tråd, inlägg och bilagor (db)
119 ms — ändringar (db)