är det någon som vet vad som händer när man gör en:
"net time /setsntp:ntp1-sth.netnod.se" ? sparas "ntp1-sth.netnod.se" i någon fil (isf vilken fil) någonstans eller lägger d sig i minnet?
för den e kvar när man bootar om.
Jag kör Win2000
"Kommandot NET TIME synkroniserar arbetsstationens klocka med klockan i
en server eller domän. Det kan också visa tiden för en server eller
domän. När kommandot används utan alternativ i en Windows NT Advanced
Server-domän visas aktuellt datum och klockslag för domänens klockserver.
Det här kommandot gör att du kan ange NTP-tidsserver för datornamn."
Racerankan, jojo d e sant men d va inte riktigt d som va frågan vad NET TIME är, utan frågan var jag vad som händer med servern (det händer väl inget med servern men adressen till servern måste ju lagras någonstans och frågan var: var?) man lägger till med komandot "/setsntp"
Jag skulle gissa på att net time /setsntp:ntp1-sth.netnod.se medför att registret uppdateras - att informationen läggs i Windows register således. Detta kan du enkelt kolla genom att starta regedit och därefter söka efter just strängen "ntp1-sth".
Vidare, det du gör med kommando är att tala om för servern vilken tids-server den ska använda sig av för att se till att klockan går rätt. Normalt brukar man använda sig av någon av de större tids-webbplatserna som i sin tur är synkroniserade med ett atomur.
registret ja! att jag inte tänkte på d.. mycket riktigt så lägger den sig där. för er som är intreserade så ligger den under: HKEY_LOCAL_MACHINE\SYSTEM\ControlSet001\Services\W32Time\Parameters "ntpserver"
Och för att synka till den time-servern så startar man servicen "Windows time".
Tack Rickard, stabilt..!
Simple as that... :D
En liten detaljkorrigering. Den lägger sig knappast under ControlSet001 eftersom det är den delen av registret som läses in vid en LastKnownGood-start. Det aktuella värdet finns under CurrentControlSet. :)
la inlägget vid första "träffen" när jag sökte i registret, och jag såg sen att den ligger på ganska många ställen... orkade bara inte posta alla... ;)