Våra "administratörer" kom på att de skulle begränsa rättigheterna i våra datorer och nu har de låst bort mig från alla mina inställningar. Hur gör jag för att få tillbaka dem?
De har alltså bytt lösen på mitt gamla konto (adminkontot) och gett mig ett nytt som ger mig begränsningar som inte funkar i denna värld.
Windows 2000 pro.
------------------
Med vänliga hälsningar Anders Johansson
Maila mig om du vill Det bästa med Stockholm är tåget till Göteborg.
Vad är det som inte funkar för dig då? Har svårt för att tänka mig att programmen slutar funka bara för att du inte är admin, isf så har han ju gjort helt galet och då är det ju bara för dig att visa att dina program inte funkar som dom skall eller? Vad gav han för skäl till att du inte får vara lokaladmin längre då? Anledning bör ju finnas både till varför man är det och till varför sånt tas bort menar jag.
Jag förstår inte riktigt. Är det din dator eller servern på skolan det handlar om? Om det är din egna dator går det säkert att lösa på något sätt. Om det däremot är en annan dator på skolan är det en helt annan fråga. Då handlar det om att bryta sig in i andras system och det är ingenting jag kan något om. Att bryta mig in i mitt egna system är däremot intressantare. ;)
De har alltså bytt lösen på mitt gamla konto (adminkontot) och gett mig ett nytt som ger mig begränsningar som inte funkar i denna värld
Är helt övertygad om att administratören hade mycket goda skäl för detta :e
Nu vet jag inte riktigt hur det förhåller sig med dina program och filer men går det inte att starta maskinen med en dos-diskett och kopiera över dina skolarbeten till en mapp som du har åtkomst till?
Du kan få byta med våra "administratörer" här i Kista/Rissne... De är vidrigt sega. Vi har lite vadslagning om när skrivarna & våra e-postkonton ska börja funka. Det hetaste tipset ligger nu runt 20 sep.
När våra konton ska komma igång vågar ingen ens tänka på. :e
------------------
/Morph
Tech Support: "I need you to boot the computer."
Customer: (THUMP! Pause.) "No, that didn't help."
Men??? Tyckte att du sa att dom hade ändrat rättigheterna i DIN dator så att dina program inte funkade som dom skulle. Enligt vad du säger nu så tolkar iaf jag det som att ni bara har en filserver och Internetlinan via nätet, då rimmar det lite illa med vad du skrev först. Vad gäller egentligen????
Du har fortfarande inte talat om vad som var gjort eller vad som inte funkade. Kan väl vara bra för andra att veta hur det kan bli och hur det kan rättas till menar jag.
139 ms totalt · 3 externa anrop · v20260731065814-full.25f56b17