hur bota från cd?

Windows

4 svar · 900 visningar · startad av Johan den blide

Medlem sedan maj 20101 inlägg
Trådstart#1

Jag har gjort det förr - men det var mera tur än medvetet arbete, har en dator som inte botar från cd, det är ett icke registrerat, för många gånger använt xp på hårddisken nu och vill lägga in ett lagligt op. Hur tusan gör jag för att få det lätt o smidigt? Ingenting på hårddisken ska sparas. :(

Medlem sedan feb. 20034 441 inlägg
#2

När datorn startar upp, tryck F2 el. liknande för att komma in i BIOS setup. Där kan du ställa in bootordningen. Skivan måste naturligtvis vara bootbar, annars fungerar det inte.

Medlem sedan juli 200012 978 inlägg
#3

Det kan vara så att du måste aktivera Boot från CD i BIOS. Det kommer du oftast åt med Delete knappen

Medlem sedan apr. 200015 687 inlägg
#4

Vet du inte vilken tangent som får datorn in i bios, håll ner en tangent under uppstarten, de flesta datorer går per automatik in i bios när det är något fel på tangentbordet - som till exempel en "trasig" tangent. ;)

Medlem sedan maj 200735 inlägg
#5

Man brukar kunna hålla nere "Esc" i början så får man upp en lista vad du kan boota ifrån.

254 ms totalt · 4 externa anrop · v20260731065814-full.d34c6d5a
119 ms — deklarationer (db)
0 ms — hämta statistik (cache)
128 ms — hämta tråd, inlägg och bilagor (db)
119 ms — ändringar (db)