Med vistadrivern enligt tråd från sevenforums. Läs gärna hur du installerar drivern rätt. Använd Google Translate om du behöver översätta lite. ;) http://www.sevenforums.com/hardware-devices/15097-hp-laserjet-1012-x64-drivers.html
"The file should be named "lj1010serieshb-vista64.zip".
Frågan#1
Jag har en Lj 1012 som jag tänkte köra med i Win 7. Jag köpte den för ca 5 år sedan och började använda den i XP där den fungerade klockrent. Sedan gick jag vidare till Vista där den fungerade endast ibland. Jag fick ofta starta om "print spooler". I Windows 7 vill den inte fungera alls!!! Datorn finner den, så det finns en enhet som heter Hp Lj 1012, men den känns inte igen som en skrivare.
På HP:s hemsida finns det inte heller några drivare. Självklart gör ju HP detta för att sälja fler skrivare och det är just det jag tycker är så ILLA!
Finns det någon universaldrivare jag kan köra, eller finns det något enkelt sätt att modifiera en drivare till att funka i Win 7 ????