webForumDet fria alternativet

Windows 7 matematikprocessor?

Windows

10 svar · 5 725 visningar · startad av Toonster

Medlem sedan feb. 20001 590 inlägg
Frågan#1

Hejsan!

Har precis installerat den skarpa versionen av Windows 7 (x64) (SWE)

Har dock dykt upp något konstigt i enhetshanteraren, där listas nämligen matematikprocessor, som dessutom visas att den inte fungerar.

Allt funkar fullt ut, förutom att det är störande med en enhet som inte funkar (om det nu verkligen är en enhet?)

Jag har en AMD Phenom, och allt funkade perfekt med Vista 64, utan ovanstående problem. Vad är det i Windows 7 som är annorlunda?

Är tanken att W7 ska använda grafikkortet som extra matteprocessor eller vad?

Har Googlat en massa men hittar inget.

Matteprocessorerna försvann ju för hur länge sen som helst.

/T

Medlem sedan aug. 20039 340 inlägg
#2

Matematikprocessorn är den del av CPU'n som behandlar flyttal. (Alltså matematik med decimaltal) Historiskt sett satt matematikprocessorn löstbredvid, men numera (Sedan 20 år) är den en del av själva CPU'n. Varför du får fel kan jag dock inte svara på. Eventuellt behöver du drivrutiner för CPU'n och/eller moderkortet.

Medlem sedan feb. 20001 590 inlägg
#3

Jo, jag vet vad det är för något... Frågan är om det är någon funktion som tillkommit med W7 för att ytterligare utnyttja processor/processorer. Eftersom detta inte finns i Vista måste det vara någon ny funktion. Kan det vara så att W7 har någon ytterligare optimering mot Intel?

/T

Medlem sedan feb. 20001 590 inlägg
#4

Efter ytterligare efterforskningar så verkar det vara något med grafikkortet. Troligtvis är det PhysX processor'n som inte är helt ok.

Medlem sedan juli 200012 978 inlägg
#5

Jo men du måste själv aktivera mer processorkraft!
Kan vara läsbart, se första tipset eller 2:4
http://www.connectedinternet.co.uk/2009/07/07/10-simple-ways-to-speed-up-windows-7/

Medlem sedan feb. 20001 590 inlägg
#6

Har kollat in länken, är dock lite osäker vad du menar med 2:4?

/T

Medlem sedan juli 200012 978 inlägg
#7

andra stycket fjärde punkten. Jag var för snabb i det första, det är där det står om antalet processorer. Hoppas att det hjälper.

Medlem sedan okt. 20092 inlägg
#8

Jag har exakt samma problem, men vet inte ens om det kan kallas problem för att det gör väl ingen skada alls?

Men det vore ju bra om det fanns någon lösning.
Kommit fram till nått ?

Medlem sedan juni 20006 022 inlägg
#9

Har ni installerat nya drivrutiner för ert moderkort/chipset?

Medlem sedan okt. 20092 inlägg
#10

Vet inte om det har kommit ut några drivrutiner än för dom i win 7?

Medlem sedan juni 20006 022 inlägg
#11

Det vet inte jag heller, för jag vet inte vad du har för hårdvara :)

266 ms totalt · 4 externa anrop · v20260731065814-full.1dc6f849
124 ms — deklarationer (db)
0 ms — hämta statistik (cache)
136 ms — hämta tråd, inlägg och bilagor (db)
127 ms — ändringar (db)