Samma problem här, testat stänga av datorn och starta om den, testat felsäkert läge, nu har den hållit på i 3 timmar med detta.
Har mailat Microsoft support men de har minst en dags svarstid...
Stationär hp 6441sc
10 svar · 2 752 visningar · startad av gandhi
I samband med säkerhetspatch från Windows Update så har min PC hamnat i en oändlig omstartsloop.
Meddelande är som vanligt vid installation av uppdatering som kräver omstart:
"Uppdateringarna konfigureras: Steg 3 av 3 - 0% klart.
Stäng inte av datorn"
Men det blir aldrig mer än 0%, datorn startar om och är sedan tillbaka igen till samma läge:
"Uppdateringarna konfigureras: Steg 3 av 3 - 0% klart.
Stäng inte av datorn"
Jag har provat felsäkertläge, men problemet kvarstår.
Hur tar jag mig ur denna loop?
Det är en MSI Laptop.
~K
Samma problem här, testat stänga av datorn och starta om den, testat felsäkert läge, nu har den hållit på i 3 timmar med detta.
Har mailat Microsoft support men de har minst en dags svarstid...
Stationär hp 6441sc
Testa "Last known good". Den finns under advanced boot options när datorn startar. Då ska ni komma till ett läge är maskinen använder registret som det var senast ni lyckades logga in.
Hittar tyvärr inte den funktionen på min dator. Det står system recovery innan windows börjar ladda, men den går inte igång.
Tryck F8 när daton startar så ska du få upp fler alternativ.
Hittar tyvärr inte den funktionen på min dator. Det står system recovery innan windows börjar ladda, men den går inte igång.
Du ska köra recovery console, sätt i Vista skivan och starta om dator.
Om inte recovery console finns, kan ni ladda ner och bänna isofilen.
http://www.vistax64.com/general-disc...y-console.html
*How to..
http://www.besttechie.net/forums/Vis...le-t12840.html
First, Boot from your Vista installation CD.
Select your Vista Install from the list in Windows Boot Manager
· Microsoft Vista Setup (x86)
· Microsoft Vista Setup (x64)
Press enter.
You will then see Windows is Loading Files...blablabla.. osv.
Kör 5: Chkdsk, kör även repair, kör allt tills det funkar.*
http://www.webforum.nu/showthread.php?p=1475963#post1475963
Windows ligger förinstallerat på en partion av hårddisken, lite svårt att sätta i windows skivan då...
Lite jobbigt att ladda ner recovery console via mobilen, burken inlämnad för service istället.
Frågan är ju vad för skit uppdatering Microsoft har lyckats med. Enl. srvice killen är det väldigt många som har samma problem just nu.
F8 och last known good är bättre än att köra en hel repair-process, men ingen av dem kommer nog att göra någon skillnad. Däremot skulle System restore via den metoden vara ett bättre alternativ, så det är en möjlighet för originalpostaren om det inte löst sig än. Hoppas service-stället ordnar upp det rodge!
Problemet är att installationen av IE8 inte fungerar ordentligt, det enda som fungerar är Last known good som är tagen precis innan IE8 installationen påbörjades. När du har tagit last known good så gå in och installera IE8 manuellt via Microsofts hemsida och efter du gjort det kan du installera resterande upppdateringar.
Tack för tips hittills!
Tyvärr funkar inte last known good heller. Den kommer fram till samma läge som innan:
"Uppdateringarna konfigureras: Steg 3 av 3 - 0% klart.
Stäng inte av datorn" - och datorn startar om...
Försökte även med valet "avaktivera omstart vid systemfel", men utan framgång. Får väl prova att boota från skivan som följde med PC:n. Jag har också förinstallerat Vista från tillverkaren, men har ominstallerat en gång förut från medföljande skiva.
Någon som har andra förslag hur jag kommer ur "vinkelvolten"?
~K
Jag har haft samma problem 2 ggr. Det löste sig genom F8 under uppstart och valet "reparera".
Därifrån kunde man välja en fungerande återställningspunkt.
Varför det blir så här och hur man kan förebygga det vet jag inte.
Kanske någon som vet.