webForumDet fria alternativet

Windows XP eller Vista till nytt system. Svårt val. Gillar inte Vista och XP gammalt.

Windows

11 svar · 718 visningar · startad av xtreme

Medlem sedan juli 20002 056 inlägg
Frågan#1

Har nu köpt följande:

Moderkort: Gigabyte EP45-DS3L
CPU: Intel Core 2 Quad Q8200 2.33 GHz
Grafikkort: e-GeForce 8400 GS
Minne: DDR2 4GB PC6400 (2*2GB)
Hårddisk: Seagate SATA Barracuda 500 GB

Har Windows XP 32 bit från min gamla dator men frågan är hur jag ska göra med den nya. Av någon anledning tycker jag inte om Windows Vista (ifs bara provat några timmar) samt att jag förmodar att det kommer kännas som att jag inte köpt någon ny dator pga hur resurskrävande Vista är, kompisar med nya datorer och Vista går som sirap. Windows XP är nu ca 8 år gammlat med flera servicepack och går stabilt för mig. Problemet verkar dock vara att den inte utnyttjar resurserna som finns, ex trots att jag har 4GB minne har jag läst XP bara kommer använda dryga 3 GB av dem. Har även hört att XP 64 bits stödjer mer ram så det är ett alternativ men att det inte fick någon genomslagskraft och lär därför bli problem med drivrutiner (och andra program), dock verkar Vista fått bättre gehör på 64 bitars foten.

Kommer inte köra annat OS likt Linux (har provat). Vänta på Windows 7 känner inte heller någon ide då det lär dröja ett år eller så.

Vad ska jag installera på min dator?

Medlem sedan juli 200012 978 inlägg
#2

Varför inte göra en snabbtest! Med den maskinvaran är det inga problem att köra Vista.
Starta med XP. Det finns sedan rätt bra uppdateringar som gör att det ser modernt ut.
Ta en partition för Vista, skapa 100Gb för varje så får du 260 över till gemensamma data

Medlem sedan juli 20044 453 inlägg
#3

Om Vista går som sirap på dina kompisars nya datorer, så måste de ha köpt gamla maskiner. Jag kör det på två maskiner, en laptop och en stationär och de är inga monstermaskiner, men Vista flyger fram. Jag kör dessutom dual boot med Win7 på den stationära och där går det ännu fortare.

Win7 är en direkt fortsättning på Vista (fast avsevärt bättre). Med Vista på stationära har jag kört alla möjliga resurskrävande spel och inte märkt någon prestandaförsämring.

Angående minne så glöm alla skrönor. Allt minne används. Du kan söka i detta forum för en längre förklaring av mig tidigare. Kortfattat kan man säga att diverse hårdvara kräver reserverat minne och tidigare har XP/Vista rapporterat tillgängligt minne som RAM minus reserverat. Detta har förvirrat folk som då trott att de inte använder alla 4GB.

Medlem sedan juni 20006 022 inlägg
#4

Helt klart Vista x64, inget snack om saken.

Medlem sedan maj 20031 472 inlägg
#5

Det stora problemen jag har som Vista-användare är att det går väldigt segt att kopiera filer samt att jag får ungefär 10 FPS mindre i Wurm Online än på XP. Om det inte var för det så tycker jag de är lika.

Medlem sedan juli 20044 453 inlägg
#6

Kör du SP1 greyhound? filkopiering ska till största delen vara fixad där. Finns diverse andra prestandafixar med.

Medlem sedan maj 20031 472 inlägg
#7

Jepp, SP1 gjorde det bättre men det är inte alls så snabbt som XP eller Linux.

Medlem sedan feb. 20072 750 inlägg
#8

ReactOS

Om du är nyfiken på ett nytt OS? 100% gratis.

*ReactOS® is a free, modern operating system based on the design of Windows® XP/2003. Written completely from scratch, it aims to follow the Windows® architecture designed by Microsoft from the hardware level right through to the application level. This is not a Linux based system, and shares none of the unix architecture.
The main goal of the ReactOS project is to provide an operating system which is binary compatible with Windows. This will allow your Windows applications and drivers to run as they would on your Windows system. Additionally, the look and feel of the Windows operating system is used, such that people accustomed to the familiar user interface of Windows® would find using ReactOS straightforward. The ultimate goal of ReactOS is to allow you to remove Windows® and install ReactOS without the end user noticing the change.

Please bear in mind that ReactOS 0.3.7 is still in alpha stage, meaning it is not feature-complete and is not recommended for everyday use.*

http://www.reactos.org/en/index.html
Screenshots: http://www.reactos.org/en/screenshots.html

Medlem sedan mars 20007 896 inlägg
#9

Man kör inte operativsystem eller program som är i alpha-stadiet på sina hemdatorer. Man kör dom på dev-burkar, där man har råd att förlora både information och kanske till och med viss hårdvara (hårddiskar kan förstöras genom ett filsystem som inte är stabilt t.ex.). Så ReactOS bör han inte köra. I så fall är det bättre att rekommendera betan för Win7 (som han inte ville ha).

XP skulle jag inte installera på en så pass ny maskin, främst med tanke på att det tar flera timmar innan systemet är intakt och färdiginstallerat (inkl. alla uppdateringar). Vista är det naturliga valet, om du har tillgång till det.

Medlem sedan juli 20044 453 inlägg
#10

ReactOS har funnits i flera år, men det kommer att förbli som BeOS var. Något som bara en handfull personer orkar ens testa. Sedan inser man att man helt enkelt varken har tid eller lust att fippla med ingenting, eller ens orkar vänta på den där utlovade kompatibiliteten..

Medlem sedan feb. 20013 023 inlägg
#11

SPiN skrev:

XP skulle jag inte installera på en så pass ny maskin, främst med tanke på att det tar flera timmar innan systemet är intakt och färdiginstallerat (inkl. alla uppdateringar). Vista är det naturliga valet, om du har tillgång till det.

:)
Det kan man i o f s lösa med https://www.nliteos.com, då man förutom att att anpassa sin Windows CD kan slipstreama in service pack 3, uppdateringar och drivrutiner. När man väl byggt upp sin boot-cd så blir en installation en barnlek. Nlite är dessutom gratis.

Den finns en variant vLite för Vista också, men den är tydligen inte helt stabil.

Medlem sedan juli 20044 453 inlägg
#12

Om du nu ändå ska slipstreama kan du lika bra slipstreamadet det riktiga OS'et.

264 ms totalt · 4 externa anrop · v20260731065814-full.6fe65c25
124 ms — deklarationer (db)
0 ms — hämta statistik (cache)
137 ms — hämta tråd, inlägg och bilagor (db)
120 ms — ändringar (db)