---
title: "Fryser vid uppstart när nya dvdn är ikopplad"
type: "forum-thread"
url: "https://www.webforum.nu/amne/windows/174438-fryser-vid-uppstart-när-nya-dvdn-är-ikopplad"
topic: "Windows"
topic_url: "https://www.webforum.nu/amne/windows"
author: "donkey"
published: "2008-09-30T14:39:54.000Z"
updated: "2008-10-05T13:38:25.000Z"
replies: 2
views: 401
page: 1
pages: 1
language: "sv-SE"
site: "webForum — webforum.nu"
rights: "Upphovsrätten till varje inlägg tillhör dess författare."
attribution: "Citera som: webForum, https://www.webforum.nu/amne/windows/174438-fryser-vid-uppstart-när-nya-dvdn-är-ikopplad"
---

# Fryser vid uppstart när nya dvdn är ikopplad

## #1 — donkey, 2008-09-30T14:39Z

Har nyss köpt en ny DVD-brännare, men har inte lyckats koppla in den ännu. Problemet är att när den är ikopplad vid start av datorn fryser sig windows vid startbilden.

Funderade över om det kunde vara någon master/slave grej, men finns ingen sån omställare på dvdn. Både brännare och hårddisken är inkopplad med S-ATA.
Kopplar jag ur brännaren startar dator som vanligt.
Ideér??

Permalänk: https://www.webforum.nu/p/174438

## #2 — LoLo, 2008-10-04T13:51Z

Kör chkdisk med den externa ikopplad. <http://en.wikipedia.org/wiki/Chkdsk>
Din dator \> Högerklicka din dator \> egenskaper \> verktyg \> kontrollera \> kryssa i båda alternativen \> ok, ok osv... starta om dator, låt den arbeta och reparera skadade sektorer, **avbryt inte**, återkom om problemet återstår.

Permalänk: https://www.webforum.nu/p/2145258

## #3 — donkey, 2008-10-05T13:38Z

Då har jag testat, men utan någon vidare framgång. Samma resultat uppstår när jag startar med checkdisk - den fryser när uppstartningsskärmen för windows kommer upp. 
Startade om datorn och kopplade ur brännaren, då startar checkdisk och sen windows som vanligt.

Permalänk: https://www.webforum.nu/p/2145357

---

Tråden på webben: https://www.webforum.nu/amne/windows/174438-fryser-vid-uppstart-när-nya-dvdn-är-ikopplad
