Tack för folderSize! Jag måste ha gjort fel, för det finns rätt stora filer lite var som helst.... Men jag vill inte gräva mer än nödvändigt i en annan persons dator!
Ryskan är som rena grekiskan, så de där inställningarna, där går jag bet!
Om du inte behöver funktionen att datorn ska gå i vila (hibernate, som en bärbar när du fäller ner locket utan att stänga av) har du 1gb att tjäna på att stänga av det - om du trasslar dig rätt vill säga. ;)
hiberfil.sys innehåller datan för snabb vila/uppstart och jag tjänade 1,5 gb när jag stängde av det på min burk igår. :)
Sökvägen dit är iaf Kontrollpanelen (en bock på ett block under Startknappen) - Energialternativ (en stickpropp till ett eluttag om man tittar riktigt noga :e) - fliken Viloläge (flik tre av fyra) och avbocka den enda ruta du hittar där.
1. Yttlerligare en dryg GB av fritt minne. Hur kan de skeppa datorer med denna inställning som default...!? Måste kolla datan hemma...!
2. Inställningarna för FolderSize försvinner giovetvis med hjälp av CCLeaner. Nu frågar jag, jag har avmarkerat "Custom Files and Folders" och hoppas FolderSize består...
OK, det är möjligt att det är så på Ellas dator också...
... och vi kommer osökt in på nästa problem. Ikonen Min Dator finns inte på skrivbordet. Jag skulle till exempel vilja högerklicka och titta att allt RAM minne som jag köpt fungerar.
Det kan du göra i Utforskaren, högerklicka på Den Här Datorn ger samma egenskapsruta.
Nummer tre uppifrån efter Skrivbordet och Mina Dokument, ser ut som en bildskärm. ;)
264 ms totalt · 4 externa anrop · v20260731065814-full.1dc6f849