webForumDet fria alternativet

Dubbla uppkopplingar

Windows

3 svar · 513 visningar · startad av The_Hulk

Medlem sedan juni 20031 837 inlägg
Frågan#1

Hej!

Har en fast uppkoppling som ligger bakom en extern brandvägg samt en 3g uppkoppling.

När jag kopplar upp mig på 3g så blir den prioriterad. Går det att ställa in så att jag windows prioriterar den fast istället?

Gäller Windows XP Pro.

Tack på förhand!

Medlem sedan apr. 200010 782 inlägg
#2

mha av "route add" i ditt kommando fönster kan du styra all trafik till ditt lan interface (men varför vill du då koppla upp med 3G?) du kan även mha. route add styra specifika IP adresser till ditt LAN/3G gateway. typ om du vill köra e-post över 3G så ställer du in att all trafik till din operatörs e-post server ska gå över 3G kortets gateway.

Medlem sedan juni 20031 837 inlägg
#3

Tackar så mycket.
Ska testa det i helgen.

Anledningen till att jag har båda är att ibland så går den fast uppkopplingen ner och jag behöver kunna komma datorn. Sen ligger även datorn bakom en brandvägg som jag inte har kontroll över och vill kunna komma åt datorn utifrån.

Medlem sedan apr. 200010 782 inlägg
#4

The_Hulk skrev:

Sen ligger även datorn bakom en brandvägg som jag inte har kontroll över och vill kunna komma åt datorn utifrån.

Jag hoppas du inte sitter på ett företag....

255 ms totalt · 4 externa anrop · v20260731065814-full.1dc6f849
123 ms — deklarationer (db)
0 ms — hämta statistik (cache)
130 ms — hämta tråd, inlägg och bilagor (db)
117 ms — ändringar (db)