Hej allihopa , jag har en extremt seg dator som fryser bilden hela tiden och bara är seg, jag har laddat hem alla möjliga program för att rensa men det blir aldrig bra.
kan man formatera om hårddisken och börja om från "början" asså typ starta om hela windows från skratch ? isf hur gör man d? ( är inte så bra på datorer)
Om du nu har Windows XP så kan du starta om datorn med installationsskivan för xp i cd-spelaren. Sen så är det bara att att ta bort gamla windows och installera nytt. Glöm dock inte att spara det du vill du ha kvar på nåt annat ställe (usbminne/extern hårddisk/cd/dvd-skiva).
man kan välja att bara uppgradera windows i installationen från skivan, då går den bara igenom systemfilerna och städar och uppdaterar gammalt. Inga filer slängs då. :-)
man kan välja att bara uppgradera windows i installationen från skivan, då går den bara igenom systemfilerna och städar och uppdaterar gammalt. Inga filer slängs då. :-)
Jo, men det blir ingen fräsch start... mer som en "återupplivning".
okeej men jag tror inte jag fick med någon windows xp skiva med datorn (för jag hittar den inte) , va jag kommer ihåg så va xp redan instalerat när jag startade den, vad ska jag göra då? :S