---
title: "Vad sägs om Windows Vista?"
type: "forum-thread"
url: "https://www.webforum.nu/amne/windows/156671-vad-sägs-om-windows-vista/page2"
topic: "Windows"
topic_url: "https://www.webforum.nu/amne/windows"
author: "silfver"
published: "2007-02-01T19:23:25.000Z"
updated: "2007-02-13T03:05:52.000Z"
replies: 97
views: 4828
page: 2
pages: 5
language: "sv-SE"
site: "webForum — webforum.nu"
rights: "Upphovsrätten till varje inlägg tillhör dess författare."
attribution: "Citera som: webForum, https://www.webforum.nu/amne/windows/156671-vad-sägs-om-windows-vista"
---

# Vad sägs om Windows Vista?

_Sida 2 av 5._

## #21 — legis, 2007-02-01T22:07Z

> **muskot skrev:**
>
> Verkar ju inte helgjutet (med reservation för att artikelförfattaren är ute och cyklar, själv har jag bara som hastighast testat en RC av Vista): <http://www.techweb.com/article/showArticle.jhtml?articleId=196800670&pgno=4>
> 
> Från det lilla jag testat tycker jag i övrigt att Vista kändes bättre än XP, men inte till den grad att man tycker att priset känns motiverat eller att man förstår hur det har kunnat ta så lång tid att utveckla.

Skön kille. Jobbigare att trycka "OK" än att skriva in användarnamn och lösenord? Något känns väldigt bakvänt  ;)

Orsaken till att du inte behöver skriva in credentials är ju för att du redan är inloggad som lokal admin. Är du inte inloggad som administratör och vill utföra något som kräver administratörsrättigheter, så måste du ange credentials. Jag tror han missat något väldigt grundläggande.. Dessutom kan du styra UAC hyffsat fritt och till vilken grad den ska agera.

Jag gissar att snubben till vardags är macanvändare och han har installerat Vista rakt upp och ner utan att ha någon koll på vad man kan göra. Har man så dålig koll på saker anser jag att det är bättre att fråga en gång för mycket än en gång för lite  ;)

Permalänk: https://www.webforum.nu/p/1931614

## #22 — Zaiman, 2007-02-01T22:27Z

Ni pratar nästan alla om att köra Vista.. 

Men vilken version kör ni? Det kostar ju en förmögenhet om man ska välja Ultimate för att få allt som Vista erbjuder.

Permalänk: https://www.webforum.nu/p/1931618

## #23 — Tengblad, 2007-02-01T22:38Z

> **Zaiman skrev:**
>
> Ni pratar nästan alla om att köra Vista.. 
> 
> Men vilken version kör ni? Det kostar ju en förmögenhet om man ska välja Ultimate för att få allt som Vista erbjuder.

Retail är la inte så mysig till priset, men OEM licenserna är inte **så** farligt dyra.

<http://www.microsoft.com/windows/products/windowsvista/editions/choose.mspx>
Ingen jätte stor skillnad på Home Premium och Ultimate heller.

Permalänk: https://www.webforum.nu/p/1931622

## #24 — Okkido, 2007-02-01T23:01Z

Jag vill inte starta något Vista vs. Tiger/Leopard krig nu. Men vad har Vista som inte funnits sen Tiger? Ge mig svar, ge mig ingen debatt.

Permalänk: https://www.webforum.nu/p/1931632

## #25 — Mattias Nordin, 2007-02-01T23:11Z

Tiger fungerar förmodligen riktigt kasst tillsammans med active directory i en företagsmiljö.

Permalänk: https://www.webforum.nu/p/1931637

## #26 — Okkido, 2007-02-01T23:25Z

> **Mattias Nordin skrev:**
>
> Tiger fungerar förmodligen riktigt kasst tillsammans med active directory i en företagsmiljö.

Efter en snabb googlesökning verkar det fungera.

Permalänk: https://www.webforum.nu/p/1931649

## #27 — Mattias Nordin, 2007-02-01T23:50Z

Det ska fungera att köra unix via samba också men varannan gång M$ släpper en patch så slutar det att fungera. Vill man ha en låg TCO så bör man nog hålla sig till en leverantör om möjligt.  

Din fråga är lite off topic. Jag vet inte heller mycket om Tiger. Tror nog att få mac användare kommer att byta till vista och jag tror att få XP användare kommer att byta till mac nu när vista finns. :)

Permalänk: https://www.webforum.nu/p/1931659

## #28 — legis, 2007-02-01T23:57Z

Ännu mer off-topic:
"Mac users are like the outcast at the school dance, they just like any attention you give them."

Permalänk: https://www.webforum.nu/p/1931663

## #29 — Peeer, 2007-02-02T07:18Z

> **Zaiman skrev:**
>
> Men vilken version kör ni? Det kostar ju en förmögenhet om man ska välja Ultimate för att få allt som Vista erbjuder.

Jag får Vista buisness gratis via skolan. Det som skiljer buisness från ultimate är som jag uppfattat det några mediafunktioner, hårddiskkryptering och dvd-bränningsfunktioner som skiljer. Det går att klara sig utan :)

Permalänk: https://www.webforum.nu/p/1931688

## #30 — Decibel, 2007-02-02T07:28Z

Jag drog in vista på laptopen, kanske inte smartaste valet med tanke på att bärbara brukar vara lite kinkiga, men funkade fint både på min LG och Acern.

Problemet uppstog när jag kom till firman och pluggade burken i dockningsstationen, tji fick jag.
Vår elektroniska utrustning, bl.a. eeprom-programmerare och ODB-utrustning gjorde en frivolt och hänge sig så fort de blev inkopplade, eeprom-programmeraren fick jag fart på, hjälpligt, förutom att den hängde sig efter varje utförd åtgärd (dataman 848uxp om nån undrar). 
Sen slutade ett par program fungera korrekt också, bl.a. Autodata, Vadis, ETKA, ETK, WIS m.m.

På min workstation har jag inte hunnit prova än, men det slutar väl med att licensen jag köpte får kliva över dit istället :)

Vista fungerar säkerligen bra i en hemmamiljö, men när man har lite mer prylar än så inkopplat och andra program än den stora skaran får man problem.

Permalänk: https://www.webforum.nu/p/1931692

## #31 — Lasp, 2007-02-02T07:42Z

Jag har blivit positivt överraskad när jag har kört in på ren partition, men när det kommer till uppgraderingar, inte ens en ren xp kan uppgraderas utan skrik, känns det svårt och tar tid.
Som synes i annan tråd vill man kanske köra andra program och då uppstår problemen.
Inte ens SQL från MS kan jag få in!
Och så alla dessa popup innan man gör något, mot alla popup efter man gjort något tidigare!
Vista är skitsnyggt och bra om man bara kör Vista och Office2007.
Men är det så världen ser ut?

Permalänk: https://www.webforum.nu/p/1931694

## #32 — Rikard, 2007-02-02T07:58Z

> **Okkido skrev:**
>
> Efter en snabb googlesökning verkar det fungera.

Fungerar gör det säkert, men integrationen mot AD med gruoup policies m.m. tror jag knappast är särskilt optimerad.

> **Decibel skrev:**
>
> Vår elektroniska utrustning, bl.a. eeprom-programmerare och ODB-utrustning gjorde en frivolt och hänge sig så fort de blev inkopplade, eeprom-programmeraren fick jag fart på, hjälpligt, förutom att den hängde sig efter varje utförd åtgärd (dataman 848uxp om nån undrar). 
> Sen slutade ett par program fungera korrekt också, bl.a. Autodata, Vadis, ETKA, ETK, WIS m.m.

I 99 fall av 100 brukar detta bero på att programerarna av mjukvaran till dessa grejjer suger på tvären. Det finns få applikationer som brukar vara så ohyggligt grovhugget och felaktigt skrivna som programvara inriktad mot industrin.
Klassikern är väl alla leverantörer som kräver en egen SQL-server - för säkerhetens skull. Jag brukar ställa dem frågan: "Varför det? Läcker din databas information till andra databaser? Eller har du någon specialfunktion som inte överenstämmer med vad som ska köras på en SQL-server?"
När de svarar nej, följer jag upp med: "Intressant, det säger alla andra leverantörer som har en databas på den servern också, så vad är då problemet?" :OO

Permalänk: https://www.webforum.nu/p/1931699

## #33 — Lasp, 2007-02-02T08:09Z

Men Rikard, om det inte finns en SQL server, typ Express eftersom MSDE inte fungerar på Vista.
Måste man inte försöka installera en egen SQL server då?
Tacksam för förslag hur jag får in en SQL server, som även kan få användas av andra!

Permalänk: https://www.webforum.nu/p/1931702

## #34 — Zaiman, 2007-02-02T09:06Z

> **Lasp skrev:**
>
> Tacksam för förslag hur jag får in en SQL server, som även kan få användas av andra!

Visst fungerar Express mot andra användare..
Eller är det så att du måste ha den större databasmotorn SQL för att du har så mycket minne och behöver så många databaser på din PC ?

I så fall borde du nog titta på en äkta serverlösning.

Eller har jag missförstått?

Permalänk: https://www.webforum.nu/p/1931719

## #35 — Lasp, 2007-02-02T11:48Z

\>Zaiman Läs gärna tråden om SQL Express och Vista. 
Jag kan inte på något sätt få in SQL Express i Vista
Att säga till mina kunder att de får köpa in SQL server för 120 tusen är nog ingen lösning ;-)
Jag vore tacksam för en enda om det skulle fungera!!!

Permalänk: https://www.webforum.nu/p/1931760

## #36 — Kiwii, 2007-02-02T12:02Z

aldrig vista!.. har mitt XP^\_^ eftersom den har vissa funktioner som jag inte vill ha.. ^^;;;

Permalänk: https://www.webforum.nu/p/1931764

## #37 — silfver, 2007-02-02T12:12Z

> **Kiwii skrev:**
>
> aldrig vista!.. har mitt XP^\_^ eftersom den har vissa funktioner som jag inte vill ha.. ^^;;;

Frågan vänder sig främst till de som redan prövat Vista och som har erfarenheter av det. Du verkar döma ut det innan du ens har sett det.

Vilka funktioner är det till exempel som du inte "vill ha"?

Permalänk: https://www.webforum.nu/p/1931770

## #38 — Nickemannen, 2007-02-02T13:10Z

> **Lasp skrev:**
>
> \>Zaiman Läs gärna tråden om SQL Express och Vista. 
> Jag kan inte på något sätt få in SQL Express i Vista
> Att säga till mina kunder att de får köpa in SQL server för 120 tusen är nog ingen lösning ;-)
> Jag vore tacksam för en enda om det skulle fungera!!!

Enligt denna artikel verkar det som att SQL Express går att köra på Vista
<http://blogs.msdn.com/sqlexpress/archive/2006/11/15/sql-express-sp2-and-windows-vista-uac.aspx>

Förövrigt tycker jag att Vista fungerar bra, men jag som slutanvändare har inte märkt av så mycket av den förutom att UI:t har gjorts lite finare.
Inge wow upplevelser för mig, jag hade lika gärna kunnat fortsätta använda XP känns det som eftersom jag inte känner mig direkt hotad när det gäller säkerhet osv.

Permalänk: https://www.webforum.nu/p/1931801

## #39 — Lasp, 2007-02-02T13:43Z

Tack för länken Nickemannen. Nu är det så att SQL express inte finns med SP annat än som CTP och absolut inte på svenska.
Men jag anande att det var något slikt med administrationsrättigheterna som det hänvisas till.
Jag kollade naturligtsvis upp att jag körde rätt.
Men det mystiska sedan var att det inte gick och ta bort den gamla SQL installationen
Eller vissa spår av den. Det blir att skapa ett helt nytt Vista och börja om från början...

Permalänk: https://www.webforum.nu/p/1931816

## #40 — Sjodahl, 2007-02-02T13:59Z

Testat det men det åkte ut, var nog mest för jag hade lite problem med att få igång drivare till grafikkortet, men var en månad sen nu så har säkert kommit lite nyare.

Så snart dax för ett nytt försök.

Permalänk: https://www.webforum.nu/p/1931832

---

Tråden på webben: https://www.webforum.nu/amne/windows/156671-vad-sägs-om-windows-vista/page2  
Föregående sida: https://www.webforum.nu/amne/windows/156671-vad-sägs-om-windows-vista.md  
Nästa sida: https://www.webforum.nu/amne/windows/156671-vad-sägs-om-windows-vista/page3.md
