webForumDet fria alternativet

Köra en fil minimerad

Windows

8 svar · 728 visningar · startad av Niklasson

Medlem sedan nov. 2000857 inlägg
Frågan#1

Jag har en .exe som går som schemalagd aktivitet varje timme i Windows XP på min arbetsdator.

Jag skulle vilja slippa se programmet köras varje gång. Går det på något sätt att köra det minimerat, eller kanske rent av helt utan att det syns?

Jag vet att det går att göra om man skapar en genväg till filen och ändrar egenskaperna på genvägen, men man kan ju inte lägga en genväg som schemalagd aktivitet.

Några tips?

Medlem sedan feb. 200112 078 inlägg
#2

Nu är jag lite osäker, men vilken användare är det som exekverar körningen? Kanske ett annat konto än det du är inloggad med löser saken?

Medlem sedan nov. 2000857 inlägg
#3

Jag kör på det enda kontot som finns på maskinen, administrationskontot..

Medlem sedan juni 20008 205 inlägg
#4

start /min programmet.exe kör det minimerat.

Medlem sedan dec. 2006382 inlägg
#5

Det spango skrev är bara att lägga i en .bat eller nåt sånt och sedan schemalägga.
Men jo, det går visst att schemalägga genvägar.

Medlem sedan sep. 2006284 inlägg
#6

Är du säker på att du fått med hela pathen till din genväg? Kolla under de avancerade egenskaperna för JOB-filen genom att dubbelklicka på den (bland dina schemalagda aktiviteter) och se om den har .lnk-ändelsen

Medlem sedan nov. 2000857 inlägg
#7

Jag skapade en .bat och schemalade den istället för originalfilen. Fungerar bra, men promptfönstret syns i en millisekund. Får se om det blir för irriterande :)

Ang. att lägga till en genväg som aktivitet så när jag försöker så ändrar den sökväg automatiskt till originalfilens sökväg om jag försöker använda genvägen.

Medlem sedan dec. 2006382 inlägg
#8

Schemaläggaren tyckte att jag inte borde göra så, men om jag ädnrade under "Egenskaper" så gick det kalasfint.

Medlem sedan nov. 2000857 inlägg
#9

Strange, när jag skrev in sökvägen manuellt i egenskaperna så ändrades den automatiskt.

259 ms totalt · 4 externa anrop · v20260731065814-full.86ec41c2
124 ms — deklarationer (db)
0 ms — hämta statistik (cache)
130 ms — hämta tråd, inlägg och bilagor (db)
125 ms — ändringar (db)