webForumDet fria alternativet
Logga in / Bli medlem

RIS, sysprepimage fungerar bara på en dator?

Windows

0 svar · 254 visningar · startad av Rikard

Medlem sedan dec. 199917 055 inlägg
Frågan#1

Jag har precis installerat en bärbar där jag har använt mig av en sysprep-image. Installationen gick smärtfritt.
När jag nu startar en annan dator (en stationär) via nätverket så hittar den inte sysprepimagen över huvud taget? Den hittar endast standardimagen av Windows XP och påbörjar den installationen!?

Den stationära klienten har jag haft en del andra problem med. Förmodligen är det något hårdvarubekymmer. Jag kan trots det inte förstå varför den hittar och accepterar standardimagen men inte sysprep-ditot? Förslag?

Skillanden i boot-process mellan de två datorerna är att den bärbara har stöd för PXE men den stationära behöver en bootdiskett (skapad m h a RIS-servern). Kör jag disketten i den bärbara datorn så funkar det alldeles utmärkt - jag har två installationsval att välja på; standardimagen samt min sysprepinstallation.

258 ms totalt · 4 externa anrop · v20260731065814-full.05830320
124 ms — deklarationer (db)
0 ms — hämta statistik (cache)
131 ms — hämta tråd, inlägg och bilagor (db)
122 ms — ändringar (db)